Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye ile olumlu gündeme açığım

Güncel
Ozan Barış Erim
14 Haziran 2021, 14:30
Ozan Barış Erim
14 Haziran 2021, 14:30

NATO üye ülkesi liderleri, NATO Zirvesi kapsamında Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile yapacağı ikili görüşme merakla beklenen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Fransa basınına Türkiye’ye ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Miçotakis, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilgili olumlu mesajlar verdi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, NATO Zirvesi için Brüksel’de bulunduğu sırada Fransa basınına açıklamalarda bulundu. France24’e konuşan Miçotakis, Türkiye ile ilgili olumlu mesajlar verdi. Miçotakis, Türkiye ile Yunanistan arasında en büyük problemin deniz yetki sınırlarındaki anlaşmazlık olduğunu vurgulayarak, “Büyük görüş ayrılıklarımızın bulunduğu sır değil. Ancak Türkiye ile yan yana yaşayacağız. Görüş ayrılıklarımızı, gerginliği tırmandırma yoluna başvurmadan, medeni bir şekilde görüşmeye devam edebilmemiz için bir yol bulmalıyız. Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’ne karşı Doğu Akdeniz’de ne yaşanıyorsa, bunun Türkiye’nin AB ile ilişkilerine etkisi oluyor. Türkiye ile ortak bir çerçeve üzerinde anlaşmalıyız. Bu çerçeve de uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilkelerine dayanmalıdır” ifadelerini kullandı.

MİÇOTAKİS: SIĞINMACILARA YÖNELİK ŞİDDET UYGULAMIYORUZ

Öte yandan Miçotakis, Yunanistan’ın sığınmacılara uyguladığı insanlık dışı politikayı kesin bir şekilde reddettiğini ifade etti. Yunanistan’ın sığınmacıları Türkiye’ye zorla geri ittiğini inkar eden Miçotakis, “Geri itmeler yok. Ancak işimiz sınırlarımızı korumak. Sınırlarımızı korumak için de elimizdeki tüm araç ve imkânları kullanıyoruz. Meriç’teki polislerimiz ve sahil güvenlik güçlerimiz, sığınmacıları karşılama heyeti ya da turist bürosu değil.” ifadelerini kullandı.