Yunanistan'a uyarı üzerine uyarı! Sözünüzü tutun

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Haziran 2021, 15:29
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Haziran 2021, 15:29

Türkiye ile Yunanistan arasında Kovid-19 aşılarının karşılıklı tanınması konusunda mutabakata varıldı. Batı Trakya Türkleri tarafından, Batı Trakya’daki Türk azınlığını görmezden gelerek uluslararası anlaşmaları ihlal etmeyi sürdüren Atina hükumetine sözünü tutması yönünde çağrı yapıldı.

Türkiye ve Yunanistan arasında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Batı Trakya ve Atina’yı kapsayan 30-31 Mayıs 2021 tarihlerindeki iki günlük ziyareti sırasında Atina’da Kovid-19 aşılarının karşılıklı tanınması konusunda mutabakata varıldı. Batı Trakya Türkleri, birçok konuda Türk azınlığı yok sayan Yunanistan hükumetine bir an önce seyahat şartlarını kapsayan mutabakata bağlı kalarak sözünü tutması için çağrıda bulundu. Batı Trakya Türkleri, testleri negatif olan ziyaretçilerin iki ülke arasında seyahat edebilmesinin önünü açan anlaşmanın derhal uygulamaya konulmasını talep etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias

Çavuşoğlu, Batı Trakya Türklerinin lideri Dr. Sadık Ahmet’in mezarını ziyaret etti

“TÜRKİYE’DEN GELEN TURİSTLERE BAĞLI”

Batı Trakya Türk azınlığını Yunan Meclisinde temsil eden Rodop ili Değişiklik Hareketi Partisi (KİNAL) milletvekili İlhan Ahmet, Trakya ve Doğu Makedonya bölgeleri özelinde yerel turizmin büyük oranda Türkiye’den gelen turistlere bağlı olduğunu kaydetti.

İlhan Ahmet meclis konuşmasında, Rodop İli'nde ilave ELGA memuru  görevlendirilmesini istedi – Avukat İlhan Ahmet

RODOP MİLLETVEKİLİ İLHAN AHMET: BÜYÜK KAYIP

Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına giriş yasağı ile ticari olmayan yatlara deniz bağlantısı yasağının sürdüğünü bildirerek, bölge turizmi açısından büyük kayıp olduğunu vurguladı. Trakya ve Doğu Makedonya bölgelerinde yerel turizmin büyük oranda Türkiye’den gelen turistlere bağlı olduğunu vurgulayan Ahmet, Kipi (Bahçeköy)-İpsala sınır kapısı ile Nimfea (Yanıkköy)-Makaz sınır kapısının önemine dikkat çekti. Milletvekili Ahmet, Nimfea (Yanıkköy)-Makaz sınır kapısının altyapı ve dijital bilişim eksikliklerinin halen giderilmediğinin altını çizerek, bölgenin turistler için tercih sebebi lokasyon olmaktan hızla uzaklaştığını ifade etti.
Öte taraftan Ahmet, sınır kapılarındaki Kovid test noktalarının da hala sağlık standartlarına uygun birer hizmet birimine dönüştürülemediğine de dikkat çekti.

Avrupa Konseyinden Yunanistan'a AİHM çağrısı - Dünya Haberleri

AVRUPA DA YUNANİSTAN’I UYARDI

Avrupa Konseyi, dün Fransa’nın Strasbourg kentinde gerçekleştirilen toplantıda Batı Trakya’daki Türk varlığını yok sayma çalışmalarını hız kesmeksizin sürdüren Yunanistan’ı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türk azınlığı lehine verdiği kararları uygulaması için uyardı.