Yılın üçüncü Milli Güvenlik Kurulu bugün toplanıyor

Güvenlik
Ömer Kaya
02 Haziran 2021, 10:27
Ömer Kaya
02 Haziran 2021, 10:27

Millî Güvenlik Kurulu, bugün Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak. Ana gündem maddeleri; NATO Devlet ve Hükumet Başkanları Zirvesi, Yunanistan’la görüşmeler, Mısır ile başlayan yeni süreç, Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler ve terörle mücadele konuları olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün yapılacak olan MGK, yılın 3. toplantısı olacak. Beştepe’deki toplantıda, terörle mücadele konuları, Doğu Akdeniz, Ege ve NATO Zirvesi ana gündem maddeleri olacak.

MGK TOPLANTISINDA TERÖRLE MÜCADELE GÖRÜŞÜLECEK

PKK, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerine karşı düzenlenen operasyonlar değerlendirilecek. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyinde Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerine operasyonu devam ediyor. Toplantıda, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarındaki son durum ele alınacak. Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler de değerlendirilecek. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının korunmasına yönelik çalışmalar görüşülecek.

NATO DEVLET VE HÜKUMET BAŞKANLARI ZİRVESİ

MGK toplantısındaki gündem maddelerinden birisi de, NATO Devlet ve Hükumet Başkanları Zirvesi olacak. 14 Haziran’da yapılacak olan zirvede, Türk Silahlı Kuvvetlerinin NATO ile ilişkilerine yönelik ittifak ettiği alanlar müzakere edilecek.