Volodımır Zelenskıy, BM Genel Kurulu 76. Oturum Başkanı Shahid ile bir araya geldi

Güncel
Ozan Barış Erim
23 Eylül 2021, 16:52
Ozan Barış Erim
23 Eylül 2021, 16:52

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) yaptığı çalışma ziyareti sırasında, BM Genel Kurulu 76. Dönem Başkanı Maldivler Dışişleri Bakanı Abdullah Shahid ile bir araya geldi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, BM Genel Kurulu 76. Dönem Başkanı Maldivler Dışişleri Bakanı Abdullah Shahid ile görüştü. Zelenskıy, Ukrayna’nın BM Genel Kurulu’nun 76. oturumunun Başkanı Shahid’in önceliklerini uygulamada ve Genel Kurul’un dünyadaki en temsili siyasi organ olarak rolünü güçlendirmede etkin iş birliğine hazır olduğunu kaydetti. Ayrıca Volodımır Zelenskıy, Kırım ve Donbas’ın Rus işgalinden kurtarılmasının öncelikli konuları olduğunu belirterek, “Ülkemiz ve bölgenin güvenliği konusunda BM Genel Kurulu’ndan iş birliği yapmalarını umutla bekliyoruz. Öncelikli olarak Donbas ve Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması gerekiyor” dedi.

KOMİSYON TALEP ETTİ

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, BM Genel Kurulu toplantısında bulunan üye devletlerin, işgal edilen bölgelerdeki durumunu yasalara uygun biçimde araştırıp bir komisyon kurulmasını istedi. BM’nin desteği ile işgal altındaki bölgelerin güvenliğinin sağlanıp, saygınlığının ve itibarının iade edilmesini talep etti.

KÜRESEL BİR TEHDİT

Öte yandan Zelenskıy, işgal bölgelerinde bulunan halkın yaşadığı zulümlerin insan haklarına aykırı olduğunu belirtti. Kırım halkına yaşatılan zorlukların belgelerle sabit olduğunu söyleyen Zelenskıy, “Var olan belgeler, işgal altındaki topraklarda insan haklarını korumak ve Kırım’ın nükleer silahlara sahip bir askeri üsse dönüştürülmesini engellemek için yeterlidir. Yapılan bu işgaller yalnız Ukrayna’nın sorunu değil, küresel bir tehdittir” dedi.