Umerov: Ukrayna daha fazla silaha ve silahın daha hızlı teslim edilmesine ihtiyaç duyuyor

Güncel
Anife Bilal
14 Haziran 2022, 17:39
Anife Bilal
14 Haziran 2022, 17:39

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Kanada’ya çalışma ziyareti düzenledi. Ziyaret çerçevesinde Kanadalı milletvekilleriyle bir araya gelen Umerov, Ukrayna’nın daha fazla silaha ve silahların daha hızlı teslim edilmesine ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, meslektaşı Ukrayna Milletvekili Yevgeniya Kravçuk ile Kanada’ya çalışma ziyareti düzenledi. Ziyaret çerçevesinde Ukrayna milletvekilleri Kanada Avam Kamarası Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Komitesi, Avam Kamarası Ulusal Savunma Komitesi temsilcileri, Kanada-Ukrayna Dostluk Grubu liderliği ve Kanada Dışişleri Bakan Yardımcısı Sandra McCardell ile bir araya geldi. Ziyaret konusunda açıklama yapan Umerov, “Tüm toplantılarda vurgu yaptığım nokta; Ukrayna daha fazla silaha ihtiyaç duyuyor. Önemli olan; silahların hemen sağlanması birkaç ay sonra değil. Ortaklarımızı silahların daha hızlı gönderilmesi için bir mekanizma bulma çağrısında bulundum.” dedi.

Umerov, Kanada’nın savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan on binlerce Ukraynalıya sığınak sağladığını ve Rusya’nın Ukrayna’daki faaliyetlerini soykırım olarak kabul eden ilk ülkelerden biri olduğunu belirterek, “Kanada’nın Rus mülkünün ve varlıklarının yabancılaştırılma ve bu varlıkların Ukrayna’nın tüm mali kayıplarını tazmin etmek üzere kullanma konusunda öncülük etmesini bekliyoruz. Aynı zamanda Kanada’nın, Ukrayna’nın büyük ölçekli yeniden inşası konusunda da önde gelen ülkelerden biri olacağını bekliyoruz ve teklifimizin destekleneceği konusunda eminiz.” ifadelerini kullandı.

PODOLYAK: BİN OBÜS, 300 MLRS, 500 TANK DAHİL AĞIR SİLAHLARA İHTACIMIZ VAR

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, 13 Haziran 2022 tarihinde, savaşı bitirmek için ağır silah güç dengesinin sağlanması gerektiğini vurgulayarak, Ukrayna’nın bin adet 155 mm kalibreli obüs, 300 çoklu fırlatma roket sistemi; 500 tank; 2 bin zırhlı araç ve bin İHA’ya ihtiyacı olduğunu belirtmişti.