Umerov, Sovyet baskısının kurbanlarını andı: Ukrayna'nın özgürlüğe giden yolu zor ama biz doğru yoldayız

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Mayıs 2021, 15:30
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Mayıs 2021, 15:30

Ukrayna Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, Sovyetler Birliği’nin siyasi baskılarının kurbanlarını andı. Umerov, anmaya ilişkin mesajında; Kırım’daki Rus işgalcilerin, yasadışı eylemlerine direnenlere karşı siyasi baskılarını sürdürdüğünü vurgulayarak, “Ukrayna’nın özgürlüğe giden yolu zor ama biz doğru yoldayız.” dedi.

Ukrayna Golos Partisi Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, her yıl Mayıs ayının üçüncü Pazar günü anılan, Sovyetler Birliği’nin Siyasi Baskılarının Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Ukraynalılara ve Kırım Tatarlarına yönelik şiddet ve baskı politikasının devam ettiğinin altını çizen Umerov, Rusya tarafından yasadışı bir şekilde hapsedilen Ukrayna vatandaşlarının evlerine dönüşü için her gün mücadele ettiklerini kaydederek, “Rusya’nın Ukrayna topraklarından çıkması için de çalışıyoruz.” dedi.

Bir yazı görseli olabilir


Ukrayna Golos Partisi Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov’un siyasi baskı kurbanlarını anma mesajının tamamı şöyle:

UMEROV: ŞİDDET VE BASKI POLİTİKASI DEVAM EDİYOR

“Mayıs ayının üçüncü Pazar günü, Sovyetler Birliği’nin siyasi baskılarının kurbanlarının anısını onurlandırıyoruz. Yüzbinlerce insan, konumları ve milliyetleri nedeniyle öldürüldü, hapsedildi ve sınır dışı edildi. Ukraynalılara ve Kırım Tatarlarına yönelik şiddet ve baskı politikası devam ediyor.

“UKRAYNA’NIN ÖZGÜRLÜĞE GİDEN YOLU ZOR AMA BİZ DOĞRU YOLDAYIZ”

Bugün Kırım’da Rus işgal yetkilileri, yasadışı eylemlerine direnenlere karşı siyasi baskıları sürdürüyor. Ukrayna’nın özgürlüğe giden yolu zor ama biz doğru yoldayız.

“RUSYA’NIN UKRAYNA TOPRAKLARINDAN ÇIKMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Rusya tarafından yasadışı bir şekilde hapsedilen Ukrayna vatandaşlarının evlerine dönüşü için her gün mücadele ediyoruz. Rusya’nın Ukrayna topraklarından çıkması için de çalışıyoruz.”