Uluslararası Çalışma Örgütü, Doğu Türkistan'a heyet gönderme kararı aldı, Çin reddetti!

Güncel
qha muhabir
14 Haziran 2022, 18:14
qha muhabir
14 Haziran 2022, 18:14

Uluslararası Çalışma Örgütü, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine ve diğer Müslümanlara yönelik ayrımcılık ve zorla çalıştırma uygulamalarıyla ilgili durumu değerlendirmek amacıyla bir heyet gönderme kararı aldı. Çin ise bunu kabul etmeyeceğini duyurdu.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), iki haftadan fazla süren Uluslararası Çalışma Konferansı sırasında Çin’in küresel işgücü uygulamalarına uyumunu değerlendirdi. ILO, 11 Haziran 2022 tarihinde, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine ve diğer Müslümanlara yönelik istihdamda ayrımcılık ve zorla çalıştırma uygulamalarıyla ilgili durumu değerlendirmek amacıyla Çin’e bir heyet gönderme kararı verdi.

ILO Yıllık Genel Kurulu, ABD, Birleşik Krallık ve diğer ülkeler tarafından belirtilen konuyla ilgili üst düzey bir soruşturma yürütme talebini reddederek, durumu değerlendirmek için Çin’e bir teknik danışma heyeti gönderme önerisini kabul etti.

İki haftadan fazla süren Uluslararası Çalışma Konferansı sırasında, Çin’in küresel işgücü uygulamalarına uyumunu değerlendirmekle görevli komite, Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri ve diğer Müslümanları hedef alan sistematik zorla çalıştırma ve ayrımcılıkları ele aldı.

ÇİN’İN UYGURLARA KARŞI HER TÜRLÜ BASKI POLİTİKALARI KINANDI

Konferans sonunda Çin’in Uygurlara karşı her türlü baskı politikaları kınandı. Komite, Pekin’e çeşitli bahanelerle gözaltı veya hapis cezası da dahil olmak üzere Uygur Türkleri ve diğer Müslümanlara yönelik tüm ayrımcı uygulamaları derhal durdurma çağrısı da dahil olmak üzere uzun bir dizi tavsiye listesi yayımladı.

Komite ayrıca Çin’i ILO teknik danışma misyonunu kabul etmeye çağırdı ve 1 Eylül’e kadar istihdamda ayrımcılığa karşı çalışma sözleşmesini nasıl uyguladığı hakkında bilgi içeren bir rapor sunmasını istedi.

ÇİN TEKNİK DANIŞMA HEYETİNİN BÖLGEYE ZİYARETİNİ REDDETTİ

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin 14 Haziran 2022 tarihinde Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Çin’in böyle bir geziyi kabul edip etmeyeceğine ilişkin bir soruyu, “Komitenin asılsız suçlamasına kesinlikle karşıyız” şeklinde yanıtlayarak heyet ziyaretini kabul etmeyeceğine işaret etti.