Ukrayna, AB'ye katılım için aday ülke statüsü aldı

Güncel
Ömer Kaya
23 Haziran 2022, 22:08
Ömer Kaya
23 Haziran 2022, 22:08

Avrupa Birliği (AB) liderleri, bugün Brüksel’de tarihi bir karara imza attı. Ukrayna ve Moldova’nın adaylık başvurusu değerlendirilerek, “aday ülke statüsü” verilmesi üzerinde anlaşmaya varıldı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, söz konusu karara ilişkin, “AB liderlerinin Ukrayna’ya aday statüsü verme kararını içtenlikle memnuniyetle karşılıyorum. Ukrayna ve Avrupa Birliği için tarihi ve eşsiz bir an. Ukrayna’nın geleceği AB’de” açıklamasını yaptı.

AB ülkelerinin liderleri, başvurusu görüşülen Ukrayna ve Moldova’ya “aday ülke” statüsü verilmesi için anlaşmaya vardı. Kararın ardından AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen sosyal medyadan açıklama yaparak Ukrayna ve Moldova’yı tebrik etti.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, sosyal medya hesabından Ukraince ve Rumence “tarihi bir karar” olarak nitelendirdiği kararı duyurdu.  AB Konseyi Başkanı Michel, “Bugünkü karar AB yolunda çok önemli bir adımı ifade ediyor” dedi. Başkan Michel, Ukrayna ve Moldova halklarını tebrik etti.

URSULA VON DER LEYEN: RUS EMPERYALİZMİ KARŞISINDA UKRAYNA, MOLDOVA, GÜRCİSTAN VE AB GÜÇLENİYOR

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de sosyal medya hesabından Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu’yu tebrik etti. Leyen, “Bu karar hepimizi güçlendiriyor. Rus emperyalizmi karşısında Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ı ve AB’yi güçlendiriyor. Çünkü dış tehditler karşısında birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu dünyaya bir kez daha gösteriyoruz” ifadelerine yer verdi.

VOLODIMIR ZELENSKIY: BU KARAR UKRAYNA VE AVRUPA İÇİN TARİHİ VE EŞSİZ BİR AN

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) söz konusu karar ilişkin, “AB liderlerinin Ukrayna’ya aday statüsü verme kararını içtenlikle memnuniyetle karşılıyorum. Ukrayna ve Avrupa için tarihi ve eşsiz bir an. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Birliği Liderlerine minnettarım. Ukrayna’nın geleceği AB’de” dedi.

Ukrayna, savaşın 4’üncü gününde (28 Şubat 2022) AB’ye adaylık başvurusu yapmıştı. Moldova ve Gürcistan ise, 3 Mart 2022 tarihinde başvuruda bulunmuştu. AB Komisyonu, 17 Haziran’da Ukrayna ve Moldova’ya adaylık statüsü verilmesi yönünde görüş bildirmişti.

Bugün, Brüksel’de toplanan Avrupa Birliği (AB) liderleri, Ukrayna’ya “aday ülke” statüsü verilmesini onayladı. AB’nin kararını duyuran Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, “AB üyeliğine bir adım daha yaklaştık” ifadelerini kullanmıştı.