Ukrayna ve ABD savunma bakanları, Rus saldırganlığına karşı ortaklığın önemini vurguladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Ekim 2021, 17:40
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Ekim 2021, 17:40

Ukrayna ve ABD arasındaki iş birliği ile Rusya’nın saldırganlığı görüşüldü. Ukrayna ve ABD savunma bakanlarınca, Rus saldırganlığına karşı ortaklığın önemi vurgulandı. ABD’nin Ukrayna’ya savunma desteğinin devam edeceğini belirten ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü koruması için savunma kapasitesini geliştirmek konusunda ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

Ukrayna’da resmi temaslarda bulunan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, bugün Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ile Savunma Bakanlığında bir araya geldi. Austin ve Taran, basına kapalı görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Karadeniz’de güvenliğin arttırılması için iki ülke arasındaki iş birliğini görüştüklerini aktaran Bakan Taran, Rusya’nın saldırgan hareketlerinin Karadeniz’de gemiciliğe ve ekonomiye tehdit oluşturduğunu, buna karşı önlemleri görüştüklerini kaydetti.
Austin ise, Karadeniz’de Rusya’nın istikrarsızlaştırıcı hareketlerine karşı iş birliğini ele aldıklarını belirtti. Öte yandan ABD’li Bakan Austin, Ukrayna, Gürcistan, Romanya ve Bulgaristan’ı desteklediklerini, Rus saldırganlığına karşı ortaklığın öneminin farkında olduklarını vurguladı.

ABD’NİN UKRAYNA’YA DESTEĞİ DEVAM EDECEK

AA’nın bugün aktardığı habere göre Austin, Rusya’nın, Ukrayna’nın doğusundaki savaşı başlattığını ve barış sürecinin önünde engel oluşturduğunu kaydetti. Ayrıca Austin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü koruması için savunma kapasitesini geliştirmek konusunda ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Diğer yandan Austin, 2014’ten bu yana ülkesinin Ukrayna ordusuna 2,5 milyar dolardan fazla destek sağladığını söyledi. Austin, Rusya’nın Ukrayna’nın NATO üyeliğine karşı olmasına ilişkin olarak ise şunları kaydetti:

“Üçüncü ülkelerin Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunda veto hakkı yok. Ukrayna’nın dış baskı olmadan kendi dış politikasını belirlemeye hakkı var.”