TBMM'de Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Toplantısı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ocak 2022, 12:18
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ocak 2022, 12:18

Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti, Türkiye’ye çalışma ziyareti düzenliyor. Türkiye Büyük Milli Meclisinde (TBMM) bugün Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Ukrayna heyetinden Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ve diğer Ukrayna milletvekilleri katıldı.

Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eşbaşkanı, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov başkanlığındaki Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti, 11-13 Ocak 2022 tarihleri arasında çeşitli resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye çalışma ziyareti düzenliyor. Heyette; Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eşbaşkanı, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov ve Ukraynalı milletvekilleri yer aldı. Heyet içerisinde; Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ve Ukrayna’nın Bursa Fahri Konsolosu Görkem Şehsuvar yer aldı.

Heyette yer alan Ukraynalı milletvekilleri:

“Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eş Başkanı, Ukrayna Milletvekili Roman Grışçuk, Ukrayna Milletvekili Oleksandra Ustinova, Ukrayna Parlamentosu Savunma Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Igor Kopıtin, Ukrayna Parlamentosu Savunma Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Oleksandr Kovalov, Ukrayna Parlamentosu İnsani ve Enformasyon Politikaları Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Mıkola Knyajıtskıy, Ukrayna Parlamentosu Milli Güvenlik Komisyonu Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Roman Kostenko, Ukrayna Parlamentosu Çevre Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Sergiy Mandziy, Ukrayna Parlamentosu İfade Özgürlüğü Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Sergiy Şvets.”

UKRAYNA HEYETİ, TBMM GENEL KURULU’NU ZİYARET ETTİ

TÜRKİYE-UKRAYNA PARLAMENTOLAR ARASI DOSTLUK GRUBU TOPLANTISI YAPILDI

Ukrayna heyeti önce Türkiye-Ukrayna Dostluk Grubu Üyesi Türk milletvekilleri ile görüştü. Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Türkiye heyetinde; Türkiye-Ukrayna Dostluk Grubu Başkanı, TBMM Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş, AKP Milletvekili Mehmet Altay, AKP Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, AKP Milletvekili Cumhur Ünal, AKP Milletvekili Refik Özen yer aldı. Tuğrul Türkeş başkanlığındaki heyet, karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Toplantıda Kırım Platformu, Kırım Tatar siyasi tutsaklar, savunma işbirliği konusu, Ukrayna-Türkiye Serbest Ticaret anlaşması ve birçok konu görüşüldü. Ardından AKPM Türk heyeti ile görüşme oldu. AKPM Türk grubu Ahmet Yıldız başkanlığında AKPM ve uluslarası kuruluşlarda Türkiye-Ukrayna iş birliği konuları değerlendirildi.

Rüstem Umerov
Yıldırım Tuğrul Türkeş

Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti Türkiye ziyaretine Anıtkabir ile başladı. Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyetinin Türkiye Büyük Milli Meclisinde (TBMM) bugün geçekleştirilen Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Toplantısında hitap eden Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, şunları kaydetti:

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu

“İşgal altındaki Kırım’da 8 yıl geçti. 2014 yılının Mart ayında rus askerleri Kırım’a girdiğinde işgalin bu kadar çok süreceğini tahmin etmiyorduk. 21. yüzyılda böyle bir şeyin olmasını beklemiyorduk. O yüzden dünyanın buna tepkisinin çok kesin olacağını bekliyoruz. Evet, BM, AB gibi uluslararası teşkilatlar protesto etti. Ancak her şey yerinde kaldı. Şimdi Rusların Kırım yarımadasındaki politikası; Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatarlarını yarımadadan göndererek kendi insanlarını getirmek.
Bizim elimizdeki rakamlara göre 30 bine yakın Kırım Tatarı Kırım’dan çıktı. Buna karşılık 600 binden 1.5 milyona kadar değişen rakamlarda Ruslar Kırım’a yerleştirildi.
Yakın zamanda sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyetini Ukrayna’ya bekliyoruz. Orada ümit ederiz ki; Serbest Ticaret Anlaşması imzalanacak ve ülkelerimiz arasında daha sıkı ekonomik bağlantılar olacaktır.”

Ukrayna ve Türkiye’nin AB’deki iş birliği konusu önemli. AKPM, işgalle ilgili Rusya’nın davranışları ile ilgili 7 karar aldı. Buna rağmen AKPM’nin bu kararı, Rusya’nın bu suçlarının affedildiği anlamına geliyor. Türkiye heyeti bizlerle beraber, biz buna minnettarız. İnşallah gelecekte de böyle olacaktır. Kırım Platformu’na Türkiye’nin katkısına da minnettarız.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, şöyle hitap etti:

“AKPM’ye Rusya’nın yeniden davet edilmesini sizinle konuşmuştuk. Rusya o dönemden beri politikalarını değiştirmedi. AKPM’de Rusya’nın yeniden dışlanmasını istiyoruz. Dün kendilerini Ukrayna’ya dost gösterenler bugün Ukraynalıları öldürüyor. 15 bin insanımızı öldürdüler. Sayın vekillerimiz Ukrayna toplumunda Türkiye’ye çok büyük bir saygı var. Çünkü Kırım’ın işgalini tanımadığı ve Ukrayna toprak bütünlüğünü koruduğu için. Bu saygıyı, bu hürmeti daha çok sıklaştırmalıyız.

Refat Çubarov

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ise şu ifadeleri dile getirdi:

“Rusya tarafından bizim tarihi yerlerimiz çok ciddi şekilde tahrip edildi. Bizim için en mühim olanı bunu durdurmak oldu. Son yıllarda Ukrayna içinde özellikle Türkiye ile alakalı büyük bir beklenti var. Rusya ile olan savaşta inşallah Türkiye’nin desteğiyle güzel sonuçlar alırız. Nariman Celal’i hapishaneye aldılar. Türkiye’den ümidimiz var. Türkiye Cumhurbaşkanı inşallah bu konuda yardımcı olur ve kardeşimiz Nariman hapishaneden çıkar.”

Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eş Başkanı, Ukrayna Milletvekili Roman Grışçuk, “Türkiye’ye devletimizin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verdiği kararlı destek için teşekkür ederiz. Özellikle Türkiye’nin Kırım Platformu Açılış Zirvesine katılması bizim için çok büyük önem taşıyor, bunun için size müteşekkiriz.” dedi.

Ukrayna Parlamentosu Milli Güvenlik Komisyonu Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Roman Kostenko, şunları kaydetti:

“Türkiye ile tarihi bağlantılarımız var. Ama son dönemde öncelikle savunma alanındaki iş birliğimiz ciddi anlamda ivme kazandı. Özellikle Karadeniz bölgesinde bu iş birliği yeni seviyeye taşındı. Karadeniz bölgesinde istikrarı ve güvenliği sağlamak için bir arada olmamız şart. Eski askerim ve Türkiye ile ortak düzenlenen bir çok tatbikata katıldım. Bu yüzden çabalarımızı birleştirirsek gerçekten Karadeniz bölgesinde istikrarı sağlayabileceğimize inanıyorum. Türkiye ile savunma, uzay alanında daha fazla iş birliği yapabileceğimize inanıyorum. Ukrayna’da sanayi sektörü hızlı bir şekilde gelişiyor. Türkiye’de de aynı şekilde savunma sektörüne büyük önem verilmeye başlandı. Dolayısıyla Türkiye’nin geliştirmek istediği alanları daha yakından incelemek istiyoruz.”

Ukrayna Parlamentosu Savunma Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Igor Kopıtin, “Türkiye stratejik ortağımızdır. Bize verilen destek için teşekkür ediyorum. Özellikle şahsi olarak Bayraktar İHA’ların temini için teşekkür etmek istiyorum. Birlikte büyük önem taşıyan projeleri hayata geçiriyoruz. Örnek olarak Ada tipi korvetlerin inşaatı. Umarım bu tip gemiden dört tane inşa edeceğiz. Aynı zaman Türk tarafının İHA üretim fabrikasını Ukrayna’da inşa edeceğini umuyoruz. Bu yönde iş birliğine açığız ve her türlü destek vermeye hazırız. Uçak üretimi konusunda iş birliği yapmaya açığız. Bildiğiniz gibi Antonov şirketimiz var. Aselsan daha önce Antonov fabrikasını ziyaret etti ve inceledi. Bu konuda da destek sağlamaya hazırız. Birlikte birçok projeyi hayata geçirebiliriz. İş birliğe her zaman açığız.” diye konuştu.

Ukrayna Parlamentosu İnsani ve Enformasyon Politikaları Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Mıkola Knyajıtskıy, “Ben Avrupa Dayanışması Partisi milletvekiliyim. Muhalefet partisi olmamıza rağmen savunma konusunda iktidardaki parti ile bakışımız aynıdır. Aynı şekilde Kırım Tatar halkının haklarını koruma konusunda da aynı fikirlere sahibiz. Ben de Kırım Platformu Açılış Zirvesine katıldığınız için teşekkür ederek bir kere daha Kırım Tatar halkının haklarının korunması konusunun önemini vurgulamak istiyorum. Türkiye’ye bu konuda verdiği destek için müteşekkiriz.” diye belirtti.

TBMM’de ilk olarak Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Toplantısı gerçekleştirildi. Bunun ardından, Ukrayna Dostluk Grubu heyeti, AKPM Türk Grubu Başkanı Ahmet Yıldız ve AKPM Türk heyetinde yer alan TBMM milletvekilleri ile bir araya geldi. Türk heyetinde; Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Heyeti Başkanı Ahmet Yıldız, Ukrayna Dostluk Grubu Üyesi Prof. Dr. Kamil Aydın, AKP Milletvekili ve AKPM Üyesi Serap Yaşar, AKP Milletvekili AKPM Üyesi Doç. Dr. Halil Özşavlı yer aldı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Heyeti Başkanı Ahmet Yıldız toplantıda şöyle konuştu:

“Zaten Avrupa konseyinde iki heyet arasında güzel bir işbirliği sağladık. Biz Ukrayna’nın tüm haklı kararlarını destekledik. Bu dayanışmamızı göstermek için Kırım Platformu kuruluş toplantısına katıldım. Ayrıca Varşova güvenlik toplantısına da katıldım. Rusya’nın askeri yığınağı nedeniyle Ukrayna’da yaşanan tehdidi biz de takip ediyoruz. Ben aynı zamanda NATO Parlamenter Asamblesi’ne de üyeyim. Biz iki örgütte de Ukrayna’nın haklı taleplerini destekliyoruz. Rusya’nın davranışları kabul edilemez.”

AKPM Türk heyetinden MHP Milletvekili aynı zamanda Ukrayna Dostluk Grubu Üyesi Prof. Dr. Kamil Aydın, “Ukrayna’daki sorunların farkındayız. Biz Ukrayna lehine olan her kararın arkasında oluruz. Yüce heyeti saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Heyeti Üyesi AKP Milletvekili Serap Yaşar, “Sizleri burada görmekten mutlu oldum. Sizin haklı davanız bizim davamız. Sizinle işbirliği yapılacak her konuda birlikte olmaya hazırız” diye konuştu.