Ukrayna tahılı konulu dörtlü zirveden olumlu sonuç: İstanbul’da koordinasyon merkezi kurulacak

Haberler
qha muhabir
14 Temmuz 2022, 09:40
qha muhabir
14 Temmuz 2022, 09:40

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 13 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen dörtlü tahıl koridoru toplantısına ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Akar, “Tüm tarafların temsilcilerinin bulunacağı bir koordinasyon merkezinin oluşturulması konusunda mutabık kalındı” dedi. Gelecek hafta Ukrayna ve Rus heyetlerinin yeniden Türkiye’de toplanması konusunda fikir birliğine varıldı ve bu toplantıda hem bütün detaylar bir kez daha gözden geçirilecek hem de yapılan çalışmalar imza altına alınacak.

Rusya’nın 24 Şubat’ta açtığı savaş ile Karadeniz’de Ukrayna limanlarını abluka altına alarak buğday ihracatını engellemesiyle yaşanan tahıl krizinin çözümüne yönelik görüşmeler için taraflar 13 Temmuz 2022’de İstanbul’da bir araya geldi. Söz konusu dörtlü zirvede; Türkiye, Ukrayna, Rusya’dan askeri delegasyonla Birleşmiş Milletlerden (BM) diplomatik heyetleri yer aldı. Kalender Kasrı’nda yapılan dörtlü zirve yaklaşık 1 buçuk saat sürdü.

“UKRAYNA VE RUSYA ASKERİ HEYETİ HAFTAYA YENİDEN TÜRKİYE’DE BİR ARAYA GELECEK”

Görüşmenin ardından Milli Savunma Bakanlığının internet sitesinden dünBakan Hulusi Akar’ın açıklaması yayımlandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Millî Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde Kalender Kasrı’nda Türkiye, Rusya ve Ukrayna Savunma Bakanlıkları askerî heyetleri ile Birleşmiş Milletler heyeti arasında bir toplantı yapıldı. Gıda krizinin çözümüne katkı sağlamak maksadıyla atılmış önemli bir adım olan bugünkü toplantıda, tahıl ve diğer gıda yüklü gemilerin emniyetli bir şekilde deniz yoluyla intikal ettirilmesine ilişkin tüm detaylar üzerinde çalışılmıştır.

KOORDİNASYON MERKEZİ KURULACAK

Olumlu ve yapıcı bir havada gerçekleşen toplantı sonucunda İstanbul’da tüm tarafların temsilcilerinin bulunacağı bir koordinasyon merkezinin oluşturulması, liman çıkış ve varış noktalarında müşterek kontrollerin yapılması ve intikal rotalarında seyir emniyetinin sağlanması gibi temel teknik hususlarda mutabık kalınmıştır. Sonuç olarak temel prensipler üzerindeki mutabakatın bizim için de anlamı var. Bu problemin çözülmesi konusunda tarafların istekli olduğunu görüyoruz. Bunu BM ile koordineli şekilde yürütmek suretiyle bir sonuca varmaya çalışacağız. Bu manada önümüzdeki hafta Ukrayna ve Rus heyetlerinin yeniden Türkiye’de toplanması konusunda fikir birliğine varıldı. Önümüzdeki hafta yapacağımız bu toplantıda hem bütün detaylar bir kez daha gözden geçirilecek hem de yaptığımız çalışmalar imza altına alınacak”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gıda krizi için Türkiye’nin üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini, tahıl ve gıda maddelerinin tahliyesi konusunda katkılarından dolayı Ukrayna, Rusya ve BM heyetlerine teşekkür etti.