Ukrayna tahılının akıbeti ne olacak? Dünyanın gözü kulağı İstanbul'da: Türkiye'nin ev sahipliğinde Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imzalandı!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Temmuz 2022, 17:26
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Temmuz 2022, 17:26

Rusya’nın işgal girişimi saldırıları ile abluka altındaki Ukrayna limanlarında tutulan tahılların sevkiyatı için Türkiye Cumhuriyeti, bir kez daha kritik bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğinde Ukrayna-Rusya taraflarının ve BM Genel Sekreteri Guterres’in katılımıyla “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imza töreni, bugün İstanbul’daki Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleşti.

Ukrayna limanlarındaki tahılın sevkiyatı konusunun çözüme kavuşturulması için gözler bugün İstanbul’daki imza törenine çevrildi. Ukrayna Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde, Ukrayna, Rusya tarafları ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres’in katılımıyla İstanbul’daki Dolmabahçe Ofisi’nde yapıldı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de Ukrayna tahılının sevkiyatı meselesini görüşmek üzere dün İstanbul’a geldi. Tahıl sevkiyatı anlaşması imza törenine katılmak üzere Ukrayna Ulaştırma Bakanı Oleksandr Kubrakov başkanlığındaki heyet ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun da aralarında bulunduğu Rus heyeti bugün İstanbul’a geldi.

TAHIL KORİDORU İÇİN İMZALAR İSTANBUL’DA ATILDI

Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi”ne bugün İstanbul’daki Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde imzalar atıldı.

Törende Türkiye adına Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna adına Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ve Rusya adına Savunma Bakanı Sergey Şoygu imza törenine tanıklık eden BM adına Genel Sekreter Antonio Guterres, tahıl ürünlerinin Ukrayna limanlarından sevkiyatına ilişkin belgeyi imzaladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres’in hazır bulunduğu, Ukrayna ve Rusya taraflarının katılımıyla Dolmabahçe Ofisi’nde Tahıl Sevkiyatı Anlaşması İmza Töreni’nde ilk olarak söz alan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres şunları kaydetti:

“Karadeniz’de bir umut ışığı var. Bu rahatlama ışığına dünyanın buna her zamankinden fazla ihtiyacı var. Türkiye’ye çabaları için teşekkür ederim. Türkiye Cumhuriyeti, sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her aşamada bu sürecin her aşaması sizin ısrarlı yaklaşımınız sayesinde oldu. Rusya Federasyonu ve Ukrayna temsilcilerine hitaben söylüyorum böyle bir girişimin önünü açtınız. Bu, insanlığın refahını artıracak. Kıtlık eşiğinde yaşayan halklar için rekor seviyedeydi gelişmekte olan ülkeler için kabus. İmzalayacağımız bu girişim, 3 limanda gıda ticareti yapılmasını sağlayacak. Buradaki tahıl ve gıda ürünlerini küresel gıda açığını kapatacak, bunu umuyoruz. Küresel açlık krizine çözüm sağlanması gerekiyor. Bugün bu hedefe ulaşma konusunda önemli adımlar attık. Sayın Erdoğan’ın, Nisan ayında Putin ve Zelenskıy ile görüşmesinin ardından çalıştık. Bu girişim tamamen uygulanmalı, dünyanın muhtaç olduğu küresel gıda buna bağlı. Bu anlaşma aslında bütün dünya için imzalanıyor. Türkiye bu rolü sürdürmeli. BM, desteğini taahhüt ediyorum. Çabalarımızı artırıyoruz.”

ERDOĞAN: TAHIL SEVKİYATININ DENETİMİ İSTANBUL’DA OLACAK

Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi’nde Ukrayna ve Rusya taraflarının katılımıyla gerçekleştirilen tahıl sevkiyatı anlaşması imza töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle;

Sayın Genel Sekreter, saygıdeğer bakanlar, kıymetli heyet üyeleri, sizleri en kalbi duygularımla saygıyla selamlıyorum. Medeniyetlerin ve kıtaların buluşma noktası İstanbul’a hoş geldiniz. 29 Mart’ta yaptığımız ve müzakere sürecinde önemli bir dönüm noktasını teşkil eden toplantının ardından tekrar bir aradayız.

Siz değerli dostlarımızı bir başka tarihi günde İstanbul’da yeniden misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Tüm dünyayı uzun süredir meşkul eden küresel gıda krizinin çözümünde büyük rol oynayacak bir girişime vesile olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bugün üzerinde mutabakata varılan metinle Afrika’dan Ortadoğu’ya, Amerika’dan Asya’ya tüm dünyada milyarlarca insanı bekleyen açlık tehlikesinin önünün alınmasına hep birlikte katkı sağlayacağız.

Tarım ve gıda ürünlerinde dünya arz güvenliğinin temini pek çok bakımdan önemlidir. Bu adımla yaşanan sıcak hava dalgası ve kuraklığın sebep olacağı verim kaybının yol açacağı muhtemel ilave fiyat artışlarının önüne geçilecektir. Yine küresel bir sorun haline gelen gıda enflasyonunun kontrolüne de yardımcı oluyoruz. Elbette bu noktaya bir anda gelmedik. Ukrayna depolarında bekleyen tahılın Karadeniz üzerinden ihracı için Ukrayna ve Rusya makamları ile Birleşmiş Milletler yetkilileri ile yoğun ve meşakkatli bir süreç yürüttük. Rus ve Ukraynalı mevkidaşlarımızla bu süreçte devamlı temas halinde olduk.

Her iki ülkenin bu hassas süreçle ilgili beklenti ve endişelerinin giderilmesi için kapsamlı istişareler gerçekleştirdik. Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlarım yoğun çaba sarfettiler. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri sayın Guteeres’in ve ekibinin de ilk taslağını hazırladıkları plana verdikleri katkılar takdire şayandır. Bu vesileyle sayın Putin ve sayın Zelenskıy’e sergiledikleri liderlik dolasıyısıyla teşekkür ediyorum.

Önümüzdeki günlerde başlayacak gemi trafiği ile Karadeniz’den dünyanın birçok ülkesine yeni bir nefes borusu açmış olacağız. Gemilerin çıkışından güvenli bir şekilde intikaline ve varacağı limana ulaşmasına kadar tüm süreçler üzerinde mutabakat tesis edildi. Bu son derece önemli planın icrası ve denetimi İstanbul’da kurulacak müşterek koordinasyon merkezi tarafından gerçekleştirilecektir.

İSTANBUL’DAKİ MÜZAKERELER

Planın başarıyla uygulanmasında uluslararası toplumun desteği de şüphesiz büyük önem taşıyor. Sevgili dostlar bundan yaklaşık 4 ay önce yine İstanbul’da Ukrayna ve Rusya arasında ev sahipliğimizde yapılan müzakerelerde mesafe kat etmiş savaşın sona ereceğine dair ümitleri yeşertmiştik. Maalesef o toplantı sonrasında meydana gelen gelişmeler çatışmaları körükledi. Başından beri bu savaşın kazananı olmayacağını sadece tarafların değil tüm dünyanın kayba uğrayacağını ifade ediyoruz. Yaklaşık 5 aydır aralıksız devam eden çatışmalar ve bunun küresel etkileri ne yazık ki bu öngörümüzü doğruluyor.

Silahların susması uzadıkça ekonomik maliyetlerin yanı sıra insani kayıplarda artıyor. Savaş sadece tarafları, sadece bölge ülkelerini değil dünyanın en ücra köşesindekiler dahil tüm insanlığı olumsuz etkiliyor. Ancak bu gidişatın mukadder olmadığına da inanıyoruz. Masumların hayatına mal olan bu çatışmaların bir an önce sona ermesini arzu ediyoruz. Adil bir barışın kaybedeninin olmayacağı hepimizin malumudur. Bugün Rusya ve Ukrayna tarafıyla İstanbul’da atmakta olduğumuz bu müşterek adımın barışa yönelik umutları canlandıracak yeni bir dönüm noktası olmasını canı gönülden diliyorum. Arazideki gelişmeler ne yönde seyrederse seyretsin savaş nihayetinde müzakere masasında sonlanacaktır. Tesis ettiğimiz bu dostane ve barışçıl atmosferin savaşın sonlandırılmasına yönelik adımlara tahvil edilmesi tüm insanlığın yararınadır. Medeniyet anlayışımızın bize yüklediği sorumluluğun bilinciyle hareket etmeyi sürdüreceğiz. Bölgemizde sulhu sükun hakim olana kadar komşuluk hukukumuzun gereğini yerine getirmeye devam edeceğiz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum, bu düşüncelerle sözlerime son verirken hepinize ama hepinize gayretleriniz sebebiyle tekrar teşekkür ediyorum, bugün imzalanacak anlaşmanın ülkelerimiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sürecin bugünlere gelmesinde emeği ve katkısı olan herkese şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyor, sizleri bir kez daha hürmetle selamlıyorum.

“PROVOKASYON DURUMUNDA DERHAL ASKERİ MÜDAHALE UYGULANACAK”

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, bugün imzalanan Tahıl Sevkiyatı Anlaşması öncesi açıklamalarda bulundu. Sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunan Podolyak, “Ukrayna, Rusya ile hiç bir anlaşma imzalamıyor. Biz, Türkiye ve Birleşmiş Milletler ile anlaşma imzalıyoruz ve onlara karşı yükümlülükler üstleniyoruz. Rusya da aynı anlaşmayı Türkiye ve BM ile imzalıyor. Rus gemileri tahıl taşıyan gemilere eşlik edemez ve Rus temsilcileri limanlarımızda bulunamaz. Provokasyon durumunda derhal askeri müdahale uygulanacak. İhtiyaç durumunda nakliye gemilerinin tüm denetimleri ortak gruplar tarafından Türk sularında gerçekleştirilecek” ifadelerini kullandı.

İlgili haber: Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: Sadece Ukrayna tahılının güvenli ihracatını garanti edecek kararları destekleyeceğiz