Ukrayna Savunma Bakanlığı ve Baykar, İHA merkezi inşa edilmesine ilişkin mutabakat zaptı imzaladı

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Eylül 2021, 10:48
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Eylül 2021, 10:48

Baykar Savunma ve Ukrayna Savunma Bakanlığı, insansız hava aracı (İHA) eğitim merkezi inşasına ilişkin mutabakat zaptı imzaladı. İmzalanan protokole göre Baykar, Ukrayna ordusuna ait Vasılkiv’de İHA bakım, modernizasyon ve eğitim merkezi inşa edecek.

Ukrayna Savunma Bakanlığı ile Türk Savunma şirketi Baykar Savunma arasında, Ukrayna’da insansız hava aracı (İHA)’ların bakım, onarım, modernizasyonu ve eğitim amaçlı ortak eğitim ve test merkezinin inşası ve kurulumuna ilişkin İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden dün yayımlanan açıklamayagöre, imza törenine Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar katıldı. Belgeyi, Ukrayna tarafında Savunma Bakanı Andriy Taran, Türkiye tarafında ise Bayraktar CEO’su Haluk Bayraktar imzaladı.

ZELENSKIY’DEN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR: UKRAYNA’NIN BAĞIMSIZLIĞI İÇİN GERÇEK BİR DESTEK

Cumhurbaşkanı Zelenskıy imzaların atılmasının ardından bu anı uzun süredir beklediklerini dile getirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a projenin gerçekleşmesinde sunduğu katkılarından dolayı şahsen ve Ukrayna halkı adına teşekkürlerini iletti. Zelenskıy ayrıca, “Bu ileriye doğru büyük ve gerçek bir adım. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettarım. Bu, Ukrayna’nın egemenliği ve bağımsızlığı için gerçek bir destektir” ifadelerini kullandı.

BAYKAR, UKRAYNA’DA MERKEZ İNŞA EDECEK

Anlaşmaya göre, Baykar, Ukrayna ordusuna ait Vasılkiv bölgesi yakınlarındaki arazilerde şirketin İHA bakım ve modernizasyonunun yapılacağı merkez inşa edecek. Merkez, ayrıca bu İHA’larla çalışacak personeli de eğitecek. Ukrayna’da bu tür merkezlerin ileriki dönemlerde de inşa edilmesi ve işletilmesi planlanıyor.