Ukrayna, Rusya'ya diplomasi çağrısında bulundu

Güncel
Ozan Barış Erim
01 Nisan 2021, 21:36
Ozan Barış Erim
01 Nisan 2021, 21:36

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya’nın sınırdaki askeri hareketliliğinin, Donbas krizinde çözüm yollarını kapattığını ve tek çıkış yolunun diplomasi olduğunu belirtti. Kuleba, Ukrayna’nın siyasi ve diplomatik bir çözümden yana olduğuna dikkat çekere, “Çünkü barış ve insan hayatı, Ukrayna devletinin temel değerleridir.” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna sınırında yaşanan Rus askeri hareketliliğine ilişkin açıklamada bulundu. Kuleba, Rusya’nın tırmandırdığı gerginliğin son yılların en ciddisi olduğunu belirterek, Rusya’nın Donbas’ta durumu sistemli bir şekilde kötüleştirdiğini ifade etti. Ukrayna’nın krizin çözümü için siyasi ve diplomatik araçları incelediğini aktaran Kuleba, “Çünkü barış ve insan hayatı, Ukrayna devletinin temel değerleridir.” dedi.

KULEBA: TEK ÇIKIŞ YOLU DİPLOMASİ

Bakan Kuleba, açıklamasında Moskova’ya askeri gerginliği durdurma çağrısında bulunurken, söz konusu krizin siyasi ve diplomatik şekillerde çözülmesi gerektiğini söyledi. Rusya’nın attığı adımların yaşanan durumu daha da çıkmaza soktuğunu işaret eden Kuleba, tek çıkış yolunun diplomasi olduğunun altını çizdi.

RUSYA GÜNEY ASKERİ BÖLGESİNDE DENETİM BAŞLATTI

Rusya Savunma Bakanlığı, Güney Askeri Bölgesinde denetim başlattığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, denetim çerçevesinde 50’den fazla tatbikat düzenleneceği aktarıldı. Rus birliklerinin denetim çerçevesinde konuşlandırıldıkları kalıcı konuşlanma yerlerinden epey uzak mesafeye hızla yeniden konuşlandırma eğitimi yapacağı belirtildi.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT: DONBAS’TA ATEŞKES SONA ERDİ

Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerle olan ateşkes süresinin bugün dolmasından itibaren bölgede ciddi askeri hareketlilik başladı. Rusya Ukrayna sınırı boyunca bu hafta başında 28 taburunu yerleştirirken, askeri sevkiyatlarını devam ettiriyor. Ukrayna’ya petrol ihracını durdurduğunu açıklayan Rusya, 14. Zırhlı Tümenini de sınıra konuşlandırdı ve işgal altındaki Kırım’a tren yoluyla asker ve askeri araç ile teçhizat sevk etti. Bununla birlikte Rus demiryollarındaki trafik yoğunluğunun sivil seferlerden askeri seferlere kaydırıldığı da gelen bilgiler arasında. Diğer taraftan Ukrayna Ordusu ise Rusya’dan gelecek herhangi bir saldırı karşısında teyakkuza geçti. Sınır boyunda bu gelişmeler yaşanırken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Genelkurmay Başkanı Org. Mark Villey’den Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleyen açıklama geldi.

Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerin kontrol altında tuttuğu Donbas bölgesinde 1 Nisan itibariyle sona eren ateşkesin uzatılmayacağını açıklayan Rusya, Ukrayna sınırına yoğun asker sevkiyatı yapıyor. Dünya kamuoyunda gelişmeler endişeyle takip edilirken, ABD’den Ukrayna’ya destek geldi.