Ukrayna: Rusya özellikle petrol depolarını hedef alıyor

Güncel
Anife Bilal
29 Mart 2022, 13:03
Anife Bilal
29 Mart 2022, 13:03

Rus ordusu karadan ve havadan Ukrayna’nın şehirlerine bombardıman yapmaya devam ediyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’nın, sivil altyapıyı özellikle de yakıt depolarını hedef aldığına dikkat çekti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun Ukrayna’daki kentlerine ve köylerine saldırarak sivil altyapıya zarar vermeyi sürdürdüğünü kaydetti. Bu sabah yapılan açıklamada, “Ukrayna şehirlerinin altyapısını ve yerleşim bölgeleri tamamen yok etmeye çalışan düşman, sinsi bir şekilde füze ve bomba saldırıları gerçekleştirmeye devam ediyor. Lojistiği zorlaştırmak ve insani bir kriz için koşullar yaratmak amacıyla saldırılar yakıt depolarına odaklanıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Rus işgal güçlerinin, uluslararası insani hukuku ihlal ederek işgal altında alınan yerleşim yerlerinde sivil halka baskı uyguladığı vurgulanan açıklamada, “Evlere ateş açılıyor, yerli sakinleri soyuyorlar, kaçırıp rehin tutuyorlar, evleri ve dükkanları yağmalıyorlar.” denildi.

Rusya, dün Ukrayna’nın Rivne bölgesindeki bir petrol deposunu füzelerle vurmuştu. Uzmanlar Rusya’nın tarla ekim sürecini baltalamak istediği için özellikle Ukrayna’daki petrol depoları hedef aldığı belirtiyor.

AZERBAYCAN’DAN YAKIT DESTEĞİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün yaptığı açıklamada, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den yakıt desteği sözü aldığını duyurdu. Zelenskıy, “Azerbaycan Cumhurbaşkanı ile konuşmamızda sivil halka yönelik saldırılar ve insani koridorların aciliyetinin önemi görüşüldü. İnsani yardım ve tarla ekim dönemi için yakıt desteği yardımı sağlamaya hazır olduğunu söyledi” diye bildirdi.

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor.  Öte yandan Rus ordusunun Ukrayna’daki kayıpları artmaya devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Oleksiy Arestovıç, 21 Mart 2022 tarihine yaptığı açıklamada, Ukrayna’da 26 gün içinde Rusya’ya ait 3 taarruz ordusu ve bir hava ordusunun imha edildiğini bildirmişti.