Ukrayna, Putin'in Kırım'a gerçekleştirdiği yasa dışı ziyareti kınadı

24 Aralık 2019, 11:45

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’ın işgal edilen Kırım’a düzenlediği yasa dışı ziyareti ve Kerç Boğazı’nda yasa dışı inşa edilen köprüden geçen demir yolunun faaliyete geçirilmesini kınadı.

“KIRIM ÖZERK CUMHURİYETİ VE AKYAR KENTİNİN STATÜSÜNÜ DEĞİŞTİREMEZ”

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rus tarafının, söz konusu köprüyü Ukrayna’dan izin almadan ve uluslararası hukuk normlarını ihlal ederek inşa ettiği hatırlatıldı. Bakanlığın açıklamasında, “Ne Rus yetkililerin Kırım ziyaretleri, ne köprünün inşaatı, ne de işgalci yönetimin diğer faaliyetleri Ukrayna Anayasasında teyit edilen ve Ukrayna’nın bölünmez bir parçası olarak belirtilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) kentinin statüsünü değiştiremez.” ifadelerine yer verildi.

Rusya Federasyonu’nun işgalci devlet olarak gerçekleştirdiği yasa dışı faaliyetlerin sonuçları hakkında sorumluluk taşıdığı belirtilen açıklamada, “Rus tarafından geçici olarak işgal ettiği Ukrayna toprakları Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar kentinde, yasa dışı eylemlerini ve tüm faaliyetlerini durdurmasını talep ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.


demir yolu
Kırım köprüsü
Kırım'ın işgali
Rusya
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı
yasa dışı ziyaret
Bunlara da bakın: