Ukrayna, Polonya vatandaşlarına özel yasal statü verdi

Güncel
Haber Merkezi
29 Temmuz 2022, 11:25
Haber Merkezi
29 Temmuz 2022, 11:25

Ukrayna Parlamentosu, ülkede bulunan Polonya vatandaşlarına “özel yasal statü” verilecek yasa tasarısını kabul etti. Yasa tasarısıyla beraber, Polonya vatandaşları artık Ukrayna’da yasal olarak birçok hakka sahip olacak.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaştan bu yana Polonya Ukrayna’ya destek vermeye devam etti. Polonya en son Ukrayna’ya Bayraktar TB2 SİHA almak için para desteğinde bulundu. Ukrayna yardım ve destekleri için Polonya’ya karşı hamlesi gecikmedi. Ukrayna Parlamentosu, ülkede yaşayan Polonya vatandaşları için “özel yasal statü” yasa tasarısını kabul etti.

POLONYA VATANDAŞLARI, 18 AY BOYUNCA BU İMKANDAN YARARLANACAK

Ukrayna Parlamentosunda onaylanan yasa tasarısıyla beraber, Polonya vatandaşları özel yasal statüsünden 18 ay boyunca yararlanabilecek. Vatandaşlar Ukrayna’da çalışabilecek, iş bulabilecek, eğitim alabilecek, tedavi olabilecek ve belirli sosyal yardımlar alabilecek.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.