Ukrayna Parlamentosundan uluslararası topluma çağrı: Rusya'nın askeri şantajı kabul edilemez!

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ocak 2022, 16:32
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ocak 2022, 16:32

Ukrayna sınırına askeri yığınaklarını artıran Rusya’nın Ukrayna’yı olası işgali endişelerinin beraberinde peş peşe açıklamalar gelmeye devam ederken Ukrayna Parlamentosu, uluslararası topluma “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri şantajını engelleme” çağrısı yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının bir üst aşamaya geçerek olası işgal ihtimali dünya gündeminin ilk sıralarında yer almaya devam ediyor. Ukrayna Parlamentosu, (Verkhovna Rada) bugün Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik gündemiyle toplandı. Toplantıda, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Parlamentosu, yabancı devletlerin hükumet ve parlamentoları ile uluslararası kuruluşlara Rusya’nın Ukrayna’ya karşı askeri eylemleriyle ilgili başvuru yapılması yönünde bildiri kabul edildi.

AA’nın bugün aktardığı habere göre toplantıya katılan 319 milletvekilinden 282’sinin oyuyla kabul edilen bildiride, “Rusya’nın, Ukrayna’nın Avrupa ve NATO’ya yönelik girişimlerini engelleme amacıyla askeri şantaj yaptığı ve bunun kabul edilemez olduğu” vurgulandı.