Ukrayna Parlamentosundan Rus müziğine ve kitaplarına yasak

Güncel
qha muhabir
20 Haziran 2022, 10:52
qha muhabir
20 Haziran 2022, 10:52

Ukrayna Parlamentosunda iki yasa için yapılan oylama sonucu Rus kitaplarına ve müziğine ciddi kısıtlamalar getirilecek. Ukrayna Parlamentosu, bazı Rus müzikleri ile Rus kitaplarının basımının yasaklanması için oy kullandı.

Ukrayna Parlamentosu 20 Haziran 2022 tarihinde, 1991’den sonra Rus vatandaşı olan kişiler tarafından icra edilen müziklerin medya ve kamusal alanlarda yasaklanmasını onayladı. Yasak, yalnızca 1991’de Sovyet yönetiminin çöküşünden sonra Rus vatandaşlığına sahip olanlar için geçerli olacak.

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını kınayan sanatçılar, yasaktan muafiyet için başvurabilecek.

RUSÇA KİTAPLARA KISITLAMA GETİRİLECEK

Yasalardan biri, Rus pasaportlarından vazgeçip Ukrayna vatandaşlığı almadıkları sürece Rus vatandaşlarının kitap basmasını yasaklayacak. Müzik ile ilgili yasaya paralel olarak, Rusya, Belarus ve işgal altındaki Ukrayna topraklarından ithal edilen kitapların yanı sıra diğer ülkelerden ithal edilen Rusça materyaller de yasaklanacak.

Bu yasa, Rus vatandaşları tarafından yazılan kitapların (müzik için olanlara benzer muafiyetlerle) basılmasını ve dağıtılmasını yasaklayacak, ancak bu, Ukrayna’da halihazırda basılmış kitaplar için geçerli olmayacak.

Yasa tasarısı, Ukrayna Parlamentosundaki 450 milletvekilinden 303’ünün desteğini aldı.