Ukrayna Parlamentosu, Birleşik Krallık ile imzalanan ortaklık anlaşmasını onayladı

Haberler
Anife Bilal
17 Aralık 2020, 14:54
Anife Bilal
17 Aralık 2020, 14:54

Ukrayna Parlamentosu (Verhovna Rada), Ukrayna ile Birleşik Krallık arasında imzalanan siyasi işbirliği, serbest ticaret ve stratejik ortaklık anlaşmasını onayladı. İlgili yasa tasarısı için 303 milletvekilli “evet” oyu kullandı.

Ukrayna Parlamentosu, 16 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna ile Birleşik Krallık arasında imzalanan siyasi işbirliği, serbest ticaret ve stratejik ortaklık anlaşmasını onayladı. Yasa onaylanmadan önce Parlamentoda konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, söz konusu anlaşmanın Ukrayna şirketlerinin Birleşik Krallık pazarına giriş yapmasını kolaylaştıracağını ifade etti.

“BİRLEŞİK KRALLIKLA OLAN ORTAKLIĞIMIZI GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Milletvekillerine seslenen Bakan, “Bu anlaşma Ukrayna şirketlerinin Birleşik Krallık pazarına giriş yapmasını kolaylaştıracak. Bu anlaşma sayesinde Birleşik Krallık ile olan ortaklığımızı güçlendireceğiz ve Rusya’nın devletimize karşı sergilediği saldırganlığa birlikte karşı koymak için onu stratejik iş birliğine dönüştüreceğiz.” dedi.

ANLAŞMA SERBEST TİCARETİ ÖNGÖRÜYOR

Ukrayna ile Birleşik Krallık arasında imzalanan söz konusu anlaşma, Brexit’ten sonra iki ülke arasındaki ilişkileri ele alıyor. Ukrayna ile Birleşik Krallık tarafından 8 Ekim 2020 tarihinde imzalanan anlaşma, iki ülke arasındaki dış politika ve güvenlik politikası alanında stratejik siyasi diyalog ve iş birliğinin hedeflerini ayrıca adalet, özgürlük ve güvenlik alanında iş birliği ilkelerini belirliyor. Ayrıca belge, şu an AB-Ukrayna Ortaklık Anlaşması ile belirlendiğinden daha düşük olmayan bir düzeyde ikili ticaretin serbestleştirilmesini öngörüyor.