Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Gaman ve beraberindeki heyet, Volodımır Murskıy'ın mezarını ziyaret etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ağustos 2021, 10:31
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ağustos 2021, 10:31

Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman ve beraberindeki heyet, Türkiye’de 1935 yılında hayatını kaybeden Ukraynalı gazeteci, diplomat ve Ukrayna Halk Cumhuriyeti sürgün hükumetinin Türkiye’deki temsilcisi Volodımır Murskıy’ın mezarını ziyaret etti.

Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, eşi İrına Gaman, Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu diplomatları, Munavara Usenova başkanlığındaki Ukrayna Kültür Derneği üyeleri bugün, 1917-1921 arasında varlığını sürdürdükten sonra Bolşeviklerin işgaliyle sürgün hükumetine dönüşen Ukrayna Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki temsilcisi Volodımır Murskıy’ı (Volodymyr Mursky) İstanbul’da mezarı başında andı. Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Gaman, etkinliğe katılan herkesi Ukrayna’nın bağımsızlığının 30’uncu yıldönümü dolayısıyla tebrik etti. Başkonsolos Gaman, Murskıy’ın Ukrayna devletinin kuruluş tarihindeki rolünden, devletin bağımsızlığı için verilen mücadeleye olan kişisel katkısından bahsetti.

VOLODIMIR MURSKIY

Lviv bölgesinde 10 Kasım 1888 tarihinde dünyaya gelen Ukraynalı siyasetçi, sosyolog, devlet adamı, diplomat, yazar yayıncı ve eğitimci olan Volodımır Murskıy (Mursky), kısa ama olaylarla dolu yaşamının son dönemlerini İstanbul’da geçirdi. Rusya’da devrime imza atan Bolşevik ordusu Ukrayna’yı da işgal edince baskısı altındaki Ukrayna Halk Cumhuriyeti yetkilileri ülkeyi terk edip sürgüne gitmek zorunda kaldı. İlk önce Viyana, ardından Polonya’daki sürgün hükumetinin faaliyetlerine katılan Murskıy 1929 yılında Ukrayna Halk Cumhuriyeti hükumetinin temsilcisi olarak İstanbul’a geldi. İstanbul’u çok seven Murskıy, henüz 47 yaşındayken tedavi edilemez bir beyin tümörü yüzünden 19 Temmuz 1935 tarihinde hayatını kaybetti.

Murskıy ayrıca Türkiye’deki Kırım Tatar diasporası liderleriyle özellikle Cafer Seydamet Kırımer ile yakın ilişkisi vardı. 1932 yılında Murskıy’in katılımıyla Ukrayna ve Kırım Birleşik Devletinin oluşturulmasına dair bir anlaşma tasarısı hazırlanmış ve Ukrayna Halk Cumhuriyeti yönetimi tarafından onaylanmıştı. Belge, Bolşevik rejiminin devredilmesinden sonra Ukrayna Halk Cumhuriyeti ve Kırım Cumhuriyetinin bağımsızlığının karşılıklı olarak tanınmasını ve ortak birleşik devletin kurulmasını öngörüyordu.

İstanbul’da yaşarken Murskıy Türkçe iki kitap yayımladı; “Ukrayna ve İstiklal Mücadelesi” (1930) ve “Yeni Rusya’nın İç Yüzü” (1932). Kitaplarda Murskıy Bolşevizmin yok edilmesinden ve Ukrayna bağımsızlığının geri kazanılmasının gerektiğini savunuyordu.

“Ukrayna ve İstiklal Mücadelesi” kitabını Murskıy, Mustafa Kemal Atatürk’e tanıtmıştı ayrıca kitap Türkiye ve Azerbaycan’daki göçmen basını olumlu eleştiriler almıştı. “Yeni Rusya’nın İç Yüzü” kitabı ise tüm Türk siyasetçiler, askeri yetkililere dağıtılmıştı.