Ukrayna Müzakere Heyeti Başkanı David Arahamiya: Ukrayna, İstanbul mutabakatına bağlı

Güncel
qha muhabir
13 Nisan 2022, 10:38
qha muhabir
13 Nisan 2022, 10:38

Ukrayna Müzakere Heyeti Başkanı David Arahamiya, 29 Mart’ta İstanbul’da gerçekleştirilen müzakere görüşmelerini ele aldı. Arahamiya “Ukrayna tarafı, Rusya Dışişleri Bakanının açıklamalarının aksine İstanbul mutabakatına bağlıdır ve tutumu değişmedi” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’yı topyekun işgal girişimi sürerken müzakere görüşmeleri de devam ediyor. Türkiye’nin arabuluculuk rolünü üstlenmesiyle İstanbul’da 29 Mart 2022 tarihinde Rusya ile Ukrayna heyetlerinin müzakere görüşmeleri gerçekleşti. Ukrayna Müzakere Heyeti Başkanı ve Ukrayna Halkın Hizmetkarı Partisi Başkanı David Arahamiya (David Arakhamia), Rusya ile müzakerelerin çevrim içi devam ettiğini kaydetti.

“UKRAYNA, İSTANBUL MUTABAKATINA BAĞLIDIR VE TUTUMU HİÇ DEĞİŞMEDİ”

Müzakerelerin Türkiye önderliğinde yapılmasının önemine işaret eden Ukraynalı müzakereci Arahamiya, “Ukrayna tarafı, Rusya Dışişleri Bakanının açıklamalarının aksine İstanbul mutabakatına bağlıdır ve tutumunu değiştirmedi. Tek fark, Ukrayna tarafının İstanbul mutabakatında yer almayan tüm ek hususları dikkate almamasıdır. Belki de bu, müzakere sürecinin mevcut durumunun yanlış yorumlanmasına neden oldu” dedi.

RUSYA’NIN ANTİ MÜZAKERELERİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna müzakere heyetinin vardığı anlaşmalardan geri çekildiği ve provokasyon yapmaya başladığı yalanına başvurmuştu. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ise, Ukrayna tarafının İstanbul’da varılan anlaşmaları reddettiğini ve müzakerelerin çıkmaza girdiğini ileri sürmüştü. Aksine Rusya, insani koridorları, sivillerin tahliyesi sırasında ateş açarak ve saldırarak defalarca anlaşmaları ihlal etti.