Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov: Yakın zamanda Ukrayna, Türkiye, BM ve Rusya arasında görüşme olacak

Güvenlik
qha muhabir
30 Haziran 2022, 14:29
qha muhabir
30 Haziran 2022, 14:29

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Kırım Haber Ajansı’na Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakere süreci, Ukrayna’da kalan tahıllar ve bu bağlamda Türkiye’nin planladığı tahıl koridorunu değerlendirdi. Ukrayna Milletvekili Umerov, yakın zamanda; BM, Ukrayna, Türkiye ve Rusya arasında dörtlü görüşme yapılacağını kaydetti. Öte yandan Umerov, Türkiye’nin Ukrayna’ya sağladığı hava savunma sistemi Bayraktar TB2’ye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Ukrayna-Rusya arasındaki müzakere sürecini, Türkiye tarafından planlanan tahıl koridoru ve savunma sistemi Baykar Teknoloji hakkında Kırım Haber Ajansı’nın (QHA) sorularına yanıt verdi.

RÜSTEM UMEROV: MÜZAKERELERDE İLERLEME YOK

Rus işgalciler tarafından Ukrayna’nın Buça kentinde yüzlerce insan öldürüldü. Bu katliamdan sonra Rusya ile Ukrayna’nın müzakereleri durdu. Son olarak Türkiye’de yapılan müzakere görüşmelerinin devamı olacak mı?

Buça’dan sonra Rusya ile müzakereleri durdurduk. İnsani yardım, savaş esirleri, limanların açılması konusunda teknik görüşmeler devam ediyor. Ancak savaşı bitirme ve barış anlaşmasının imzalanması konusunda bir ilerleme yok.

Eğer müzakere masası kurulursa Ukrayna ile Rusya arasında hangi konular görüşülecek?

Savaş esirleri her iki tarafta da var. Dolayısıyla bu insani yardıma devam etmek zorundayız. Aynı zamanda bildiğiniz gibi birkaç bölgemiz işgal altında. Toplamda 50 şehirde insani yardım koridorları bulunuyor, bu koridorları hala açık tutuyoruz. Bu konuda 400 bin civarında insani bizim kontrol alanımıza geçirdik. Bu iki teknik konuyu hala açık tutuyoruz. Ancak barış anlamında müzakereler devam etmiyor.

“RUSYA TAHILLARI ÇALARAK KORSAN TİCARETİ YAPIYOR”

Rusya’nın saldırıları ile Ukrayna’da kalan tahılların, dünya pazarına açılması için Türkiye’den tahıl desteği geldi. Ukrayna devleti bunu nasıl değerlendiriyor?

Anlatmak istediğim iki husustan biri, Rusya’nın kontrol etmiş olduğu bölgelerde 20 milyona yakın hububat var. Bunun bir parçası buğday, bir parçası mısır, bir parçası da diğerlerinden. Bir de işgal altında olan birkaç bölgemiz var: Donetsk, Lugansk, Zaporijjya, Herson ve Kırım. Burada da Rusya Federasyonu’nun hırsızlığını görüyoruz. Rusya, bizim işgal edilen bölgelerimizden hububatı alıp kendi bölgelerine alarak gemilerine yüklüyor ve Türk limanlarına getirmek istiyor. Bu hem uluslararası hukuka aykırı hem de korsanlık sayılıyor. Rusya, korsan ticareti yapıyor. Kontrolümüzde olan kentlerimizden hububatımızla ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) üzerinden Türkiye dahil olmak üzere, limanların açılmasını konuşuyoruz. Bu konuda müzakereler devam ediyor. Yakın zamanda Türkiye ile bu konuyu görüşmek niyetindeyiz. Korsanlıkta kullanılan ticareti durdurmak zorundayız. Bu konuyu Türkiye’ye en yakın zamanda aktaracağız.

“YAKIN ZAMANDA UKRAYNA, TÜRKİYE, BM VE RUSYA ARASINDA GÖRÜŞME YAPILACAK”

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında tahıl koridoru konusundaki dörtlü zirve teklifine Ukrayna nasıl bakıyor?

Türkiye ile hububat konusunda Birleşmiş Milletler’e teklif gönderdik. İki hafta içinde BM, Rusya ve Türkiye ile müzakerede bulundu. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyetinin Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ile görüşmeler yürütüyor. Bu görüşmeler çerçevesinde Rusya ile ikili müzakerede bulunacağız. Eş zamanlı olarak BM’den cevap bekliyoruz. O cevaba istinaden yakında dörtlü görüşme yapmayı planlıyoruz.

RÜSTEM UMEROV: BAYKAR TEKNOLOJİ’NİN BU JESTİ UNUTULMAYACAK”

Türk Savunma Şirketi Baykar Teknoloji’nin Litvanya ve Ukrayna’nın bağış kampanyasına destek olarak Ukrayna ordusu Bayraktar TB2 tedarik etmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Baykar Teknoloji Türkiye’de çok sevilen ve bilinen bir şirket. Aynı zamanda Bayraktar ailesi de Türk vatandaşlarını çok seviyor. Hem Türk camiası hem de Türk camiasında tanınan bir şirket. Hem Haluk Bayraktar’a hem Selçuk Bayraktar’a verdikleri destek için teşekkür ediyoruz. Bu unutulmayacak bir jest. Onlar daima adaletin yanında.  Bu konuda dün Haluk Bey ve Sergey .. ile konuştuk. Her ikisini de tanıştırdım. Sergey açıkçası çok şaşırdı çünkü böyle bir jest yapılacağını düşünmediğini söyledi. Baykar Teknoloji’ye çok minnettarız.

Baykar Teknoloji hangi sebeple Ukrayna vatandaşlarına yardım etti?

Türkiye’de aile terbiyesi, Türk ve Müslüman olmaları, adaletin yanında olmaları her zaman bilinmiştir. Haluk Bey de Selçuk Bey de bu değerleri taşıyan dost kardeşlerimiz. Ukrayna’nın bu adaletsiz savaşla mücadelesini her zaman anlamışlardır. Adaletin yanında oldukları için bu yardımları yaptıklarını düşünüyorum.

“UKRAYNA’NIN MİLLİ SAVUNMASINA DESTEK OLUYOR”

Bayraktar TB2 Ukrayna’ya ne şekilde yardım etti?

Şu anda hava sahasında kullandıklarımız var. Bizim uçaklarımız, helikopterlerimiz uçamıyor, hava savunma sistemlerimiz de yok. Bu sistemler (İHA ve SİHA) teknolojinin en ileri noktasında kullanılıyor. Bu da hem milli savunmamıza desteği çok büyüktür.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın başından beri Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Savaşın 3,5 ayı içinde Rusya Ukrayna’ya 2 bin 600’den fazla füze attı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.