Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Kanada Büyükelçisiyle askeri destek konularını görüştü

Güncel
Anife Bilal
29 Temmuz 2022, 15:43
Anife Bilal
29 Temmuz 2022, 15:43

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Kanada’nın Kıyiv Büyükelçisi Larisa Galadze ile bir araya geldi. Görüşmede, Kanada’nın Ukrayna’ya sağladığı askeri destek konusu ele alındı.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Kanada’nın Kıyiv Büyükelçisi Larisa Galadze ile görüşme yaptı. Görüşme konusunda açıklama yapan Umerov, “Görüşme sırasında başkanı olduğum, savaş devam ederken uluslararası ortakların Ukrayna’ya sağladığı askeri dahil maddi ve teknik desteğinin kullanımından sorumlu geçici özel komisyonun oluşturulmasını ele aldık. Bize silah sağlayan ortaklarımızın malzeme ve teknik desteğin kontrol edilmesi sürecinde aktif olarak yer almaları önemlidir. Görevimiz, bu süreçlerin açıklığını ve şeffaflığını sağlamaktır.” dedi.

Ayrıca Kanada’ya Ukrayna’ya sağladığı destek için teşekkür eden Umerov, “Kanada yasal düzeyde, yaptırımlar çerçevesinde el konulan Rus fonlarının Ukrayna’nın yeniden inşası için aktarılmasına izin veren ilk ülke oldu” diye hatırlattı.

Ukrayna Parlamentosu, 19 Temmuz 2022 tarihinde savaş devam ederken uluslararası ortakların, Ukrayna’ya sağladığı askeri dahil maddi ve teknik desteğinin kullanımından sorumlu olacak geçici özel komisyon oluşturdu. Geçici Özel Komisyonun Başkanlığı görevine ise Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov getirildi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.