Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov’dan tahıl koridoru için Türkiye ve BM’ye teşekkür mesajı

Ekonomi
Filiz
04 Ağustos 2022, 10:02
Filiz
04 Ağustos 2022, 10:02

Ukrayna tahılını dünya pazarına açan Türkiye’nin diplomatik faaliyetleri masada takdir topluyor. Ağustos’ta Odesa Limanı’ndan yola çıkan tahıl yüklü ilk geminin İstanbul Müşterek Merkezinde kontrolleri yapılıyor. Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov Rus ablukası altında kalan tahılın sevkiyatı için Türkiye’ye ve Birleşmiş Milletlere teşekkür etti.

Rus ablukası altındaki Ukrayna tahılları 1 Ağustos’ta Odesa Limanı’ndan Türkiye’ye doğru yola çıkmıştı. 2 Ağustos 2022 akşam 21.00’de Türk kara sularına giren RAZONİ isimli gemi, dün İstanbul Müşterek Merkezinde kontrolleri sağlanarak Lübnan’a yola çıktı. Dünya ticaretine açılan ve Ukrayna tahılını taşıyan ilk geminin ardından tahıl koridorunun aktif bir şekilde çalışması bekleniyor.

Dünyadan Türkiye'ye tahıl koridoru teşekkürü - Son Dakika Haberleri

UKRAYNA MİLLETVEKİLİ RÜSTEM UMEROV’DAN TÜRKİYE VE BM’YE TEŞEKKÜR

Küresel gıda krizini engelleyen anlaşmaya ilişkin olarak Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Türkiye’ye teşekkür etti. Umerov, “Bloke edilmemiş Ukrayna tahılının ilk partisi şimdiden Türkiye’nin karasularında bulunuyor. Gemide 27 bin ton mısır var. Kargo, gıda ihtiyacı olan Lübnan’a gönderilecek. Ukrayna’nın eski haline getirilmesine yardım ettiği için Birleşmiş Milletlere ve Türkiye’ye teşekkür ederiz” dedi.

UKRAYNA TAHILI TAŞIYAN GEMİ DÜNYA PAZARINA AÇILIYOR

Rus ablukası altında kalan Ukrayna tahıllarının dünya pazarına açılması için Türkiye kollarını sıvadı. Birleşmiş Milletler çatısı altında, İstanbul’da Türkiye, Ukrayna ve Rusya askeri heyetleri iki kez bir araya gelmişti. Ukrayna tahıllarının limandan ayrılması için dörtlü zirvede 23 Temmuz’da “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi”  isimli tahıl koridoru anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre, 120 gün içinde Odesa, Yujnıy ve Çornomorsk limanlarından 25 milyon ton tahıl sevkiyatı yapılacak. İstanbul Müşterek Merkezi’ne getirilen tahılların kontrolleri sağlandıktan sonra, tahıla ihtiyaç duyan ülkelere aktarılacak.