Ukrayna, Kırım Tatar Milli Meclisi ve Kırım Tatar Milli Kurultayı'nı tanıyacak

Güncel
Ömer Cihad Kaya
14 Mayıs 2021, 21:32
Ömer Cihad Kaya
14 Mayıs 2021, 21:32

Kırım Tatar halkının sürgün ve soykırıma tabi tutulduğu 18 Mayıs’ın 77. yıldönümünde, Ukrayna’da Kırım Tatar halkı için iki önemli karar alınacak. Sürgünün yıldönümünde Ukrayna devleti, Yerli Halklar Kanunu’nu kabul edecek. Bir diğer önemli konu ise Cumhurbaşkanı Zelenskiy’in yayımlayacağı kararname ile Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) Kırım Tatar Kurultayı Ukrayna nezdinde tanınacak. Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov’un QHA Ramazan Özel programında duyurduğu gelişme Kırım Tatar halkı için ciddi önem arz ediyor.

Ukrayna devleti, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın 77. yıldönümünde Ukrayna devleti, iki önemli karar alacak. Kırım Haber Ajansı (QHA) Ramazan Özel programında Ukrayna Golos Partisi Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov’un duyurduğu gelişmenin ilki, Ukrayna devleti tarafından Kırım Tatar halkı için de ciddi öneme sahip olan Yerli Halklar Kanunu. Bir diğeri ise Kırım Tatar halkının en üst temsil organı olan Kırım Tatar Milli Meclisi ve Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın tanınması olacak.

KTMM VE KIRIM TATAR MİLLİ KURULTAYI RESMEN TANINACAK

Umerov, QHA Özel yayınında, Kırım Platformu bağlamında cevap verdiği soruda, tanınma konusuna değindi. Ukrayna siyaseti ve Kırım Tatar milli hareketi için tarihi öneme sahip olan gelişmeyle ilgili şunları söyledi:

“Kırım Platformu aslında Kırım’ı hem iç politikada hem dış politikada gündemde tutmak için kurulan bir inisiyatiftir. Şu an takip ettiğim konuları, parlamento açısından söyleyebilirim. Öncelikle 18 Mayıs Matem Gününe kadar ‘Yerli Haklar Kanunu’nun kabul edilmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkacak ve bu kararnameye göre Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) Kırım Tatar Milli Kurultayı tanınacak. Ek olarak, Ukrayna’da Ramazan ve Kurban Bayramları resmi tatil olarak ilan edilecek. Aynı zamanda, kabul edilen Kırım Tatar Dili Stratejisinin geliştirilmesi için destek verilecek. Bir diğer önemli konu olan, 6-7 senedir beklediğimiz ‘Siyasi Tutsaklar Kanunu’ yine meclise sunulacak. Son olarak da, eskiden kabul edilen ve feshedilmesi beklenen ‘Kırım Serbest Ticaret Bölgesi Kanunu’ var. Dolayısıyla Kırım Platformu çok yönlü bir platform ve inisiyatif. Ben de parlamentoda bu kanunların geçirilmesi konularıyla ilgileniyorum. Bunlarla birlikte Kırım Platformu üzerinde dostluk grupları çerçevesinde çalışmalarımız var.”

REFAT ÇUBAROV, 18 MAYIS’A KADAR KABUL EDİLMESİ BEKLENEN KARARNAMEYE İLİŞKİN MERAK EDİLENLERİ AKTARDI

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, QHA’nın 11 Mayıs’taki yayınında Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov’un duyurduğu, Cumhurbaşkanı Zelenskıy imzalı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 18 Mayıs Matem Günü’ne kadar kabul edilmesi merakla beklenen, “Yerli Haklar Kanunu” ve Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) Ukrayna Parlamentosunda Kırım Tatar halkının en yüksek temsilci organı olarak tanınması konularına şu ifadelerle açıklık getirdi:

“Ukrayna’da 2019 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Volodımır Zelenskıy cumhurbaşkanı seçildi ve bu geçen 2 yıl süre zarfında bir işbirliği kurulması için çalıştık. Ukrayna yönetimi ile başından bu yana çok yanlış anlaşılmalar vardı, ancak bu 2 senede duygu ve fikirlerde yakınlaştık, Cumhurbaşkanlığı ile çok sayıda çalışmalar yaptık. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Kırım Tatar halkı ve Meclisi ile ilgili etkili kararların yayımlanmasını bekliyoruz.

Aslında, Mart 2014’te, Rus işgalcilerin Kırım’da ilk adımları duyulurken KTMM, Ukrayna Parlamentosu tarafından yerli Kırım Tatar halkının en yüksek temsilci organı olarak tanınmıştı. Şimdi ise Cumhurbaşkanının emriyle bu kararın ‘pratik düzleme çevrilmesini’ bekliyoruz. 18 Mayıs’ta da böyle bir görüşme planlanıyor. Ukrayna’da Yerli Halklar Statüsü Kanun tasarısı hazırlandı. Yine bu tasarının da Cumhurbaşkanı tarafından değerlendirmesini bekliyoruz. Rüstem Bey’in  yayında dile getirdikleri tamamıyla doğru ancak; Ukrayna’da siyasete taşınmayınca herhangi bir şey için ‘yapıldı diyemem’, bakacağız.”

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.