Ukrayna ile Rusya arasında diplomat krizi büyüyor!

Haberler
Anife Bilal
27 Nisan 2021, 15:58
Anife Bilal
27 Nisan 2021, 15:58

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, mütekabiliyet gereği Rusya Federasyonu’nun Odesa Başkonsolosluğunda çalışan bir diplomatı sınır dışı etme kararı aldı. Rus diplomatın 30 Nisan 2021’e kadar ülkeyi terk etmesi gerektiği duyuruldu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu’nun Odesa Başkonsolosluğunda çalışan bir diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edildiği bildirildi. Rus diplomatın 30 Nisan 2021 tarihine kadar Ukrayna’yı terk etmesi gerektiğini belirten Bakanlık, “Rus tarafının, Rusya’da bulunan Ukrayna diplomatik kurumları çalışanlarına karşı provokasyonları devam ettirmesi durumunda karşılıklı eylemlerde bulunma hakkı saklı tutuyoruz.” ifadelerini kullandı. Bakanlık, söz konusu adımın Rusya’nın, 26 Nisan 2021 tarihinde Ukrayna’nın Moskova Büyükelçiliğinde çalışan bir diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etmesine karşılık olarak atıldığını vurguladı.

RUSYA BİE UKRAYNALI DİPLOMATI “İSTENMEYEN KİŞİ” İLAN ETTİ

Bilindiği gibi dün Rusya, Ukrayna’nın Moskova Büyükelçiliğinde çalışan bir diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etti. Ukraynalı diplomatın 1 Mayıs’a kadar Rusya’yı terk etmesi istendi.

UKRAYNA-RUSYA DİPLOMAT KRİZİ

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), 16 Nisan 2021 tarihinde, Ukrayna’nın St. Petersburg Konsolosu Oleksandr Sosonyuk’un “gizli bilgiler temin ettiği”ni öne sürerek gözaltına aldı. Ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı bugün, “gizli bilgiler temin ettiği” gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtilen Ukrayna’nın St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk’un, sınır dışı edilmesine karar verildiğini bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da Sosonyuk’un gözaltına alınması ve sınır dışı edilmesini kınayarak, Rusya’nın Kiev Büyükelçiliğinin bir kıdemli diplomatının 19 Nisan’dan başlayarak 72 saat içinde Ukrayna’yı terk etmesini istemişti.