"Ukrayna için çifte vatandaşlık meselesi, dünyada Ukrayna kimliğini koruma meselesidir"

Haberler
E. K.
31 Aralık 2020, 10:36
E. K.
31 Aralık 2020, 10:36

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, yurt dışına giden ve orada yani bir hayat kuran milyonlarca Ukraynalı ile bağı korumak için Ukrayna’nın çifte vatandaşlığa ihtiyacı olduğunu belirtti. Kuleba, işgalci Rusya ile çifte vatandaşlık olmayacağının altını çizerek, çifte vatandaşlık için ciddi filtrelerin olması gerektiğini kaydetti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, yurt dışında yeni bir hayata başlayan Ukranalılar ile bağı korumak ve bu insanların imkanlarını Ukrayna’nın gelişimi için kullanabilmek adına Ukrayna’nın çifte vatandaşlığa ihtiyacı olduğunu, ancak saldırgan devlet ile çifte vatandaşlık meselesinin tabu olduğunu kaydetti. Ukrayna’nın TSN televizyonuna 30 Aralık 2020’de konuşan Kuleba, “Ukrayna’nın, diğer ülkelere gidip orada yeni bir hayata başlayan milyonlarca Ukraynalı ile bağları korumak için çifte vatandaşlığa ihtiyacı var. Artık onları coğrafi olarak Ukrayna’da tutamıyorsak, onları zihinsel ve yasal olarak Ukrayna alanında tutalım.” şeklinde konuştu.

İŞGALCİ RUSYA İLE ÇİFTE VATANDAŞLIK OLMAYACAK

Saldırgan devletle çifte vatandaşlık olamayacağını da kaydeden Kuleba, “Bu bir tabu. Bu kapalı bir konu ve yasada açıkça ifade edilmelidir.” dedi ve bu konuda manipülasyonlara mahal vermemek için ciddi filtrelerin olması gerektiğini belirtti. Kuleba, “Bir kez daha vurgulamak istiyorum… Çifte vatandaşlık meselesi, dünyadaki Ukraynalı kimliğini koruma ve Ukrayna’nın kalkınması için yurt dışındaki Ukraynalıların imkanlarını kullanma meselesidir. Bunu yapmazsak, tüm bu insanları, bu potansiyeli kaybedeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın çifte vatandaşlık hakkındaki yasa tasarısı geçen yıl parlamentoda kaydedilmişti, ancak Mayıs 2020’de yasa tasarının görüşülmesi ertelendi.