Ukrayna heyeti, İstanbul'da Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüştü

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Ocak 2022, 12:34
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Ocak 2022, 12:34

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov başkanlığındaki Ukrayna milletvekillerinin yer aldığı heyet, Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Toplantısı için geldikleri Türkiye’deki çeşitli temaslarına devam ediyor. Ukrayna heyeti, İstanbul’da Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüştü.

Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eşbaşkanı, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov başkanlığındaki Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti, 11-13 Ocak 2022 tarihleri arasında çeşitli resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye çalışma ziyareti düzenliyor. İstanbul temaslarını bugün İstanbul Ortodoks Patrikhanesi Ekümenik Patriği ve İstanbul Başpiskoposu Bartholomeos ile bir araya gelerek gerçekleştiren Ukrayna heyetinde; Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eşbaşkanı, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy (Roman Nedilskyi) ve Ukraynalı milletvekilleri yer aldı.

Heyette yer alan diğer Ukraynalı milletvekillerinin isimleri şöyle:

“Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eş Başkanı, Ukrayna Milletvekili Roman Grışçuk, Ukrayna Milletvekili Oleksandra Ustinova, Ukrayna Parlamentosu Savunma Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Igor Kopıtin, Ukrayna Parlamentosu Savunma Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Oleksandr Kovalov, Ukrayna Parlamentosu İnsani ve Enformasyon Politikaları Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Mıkola Knyajıtskıy, Ukrayna Parlamentosu Milli Güvenlik Komisyonu Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Roman Kostenko, Ukrayna Parlamentosu Çevre Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Sergiy Mandziy.”

Ukrayna heyeti, İstanbul Ortodoks Patrikhanesi Ekümenik Patriği ve İstanbul Başpiskoposu Bartholomeos ile görüştü. Ziyaret kapsamında ilk konuşmayı Patrik Bartholomeos gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında konuşmalar İngilizce yapıldı. Ardından heyet başkanı Umerov ve Kırımoğlu katılımcılara hitap etti.

KIRIMOĞLU: İNANÇLARIMIZ BİZE GÜÇ VERECEK

Buradaki konuşmasını Türkçe yapan Kırımoğlu şunları kaydetti:

“Biz kendi halkımızın bağımsızlığını düşünürken sizleri de göz ardı etmiyoruz. Ukrayna’daki Hıristiyanlık inancına sahip olan halkla barış içerisindeyiz. Yıllar geçirdik bu topraklarda. Ukrayna tarihinde Cumhurbaşkanı nezdinde ikili görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Bu unutulmayacak. Halkımız, devletimiz çok büyük tehlikede. Savaş çıkma ihtimali an meselesidir. Brüksel’de inşallah bir anlaşma olabilir. Bizim sizlere ihtiyacımız var. İnançlarımız bizlere güç verecek.”

Görüşme sonrası Rüstem Umerov, Bartholomeos’a Ayasofya resmi hediye etti. Görüşmenin ardından Aya Yorgi kilisesi gezildi ve ziyaret, Ayasofya gezisi ile devam etti.