Ukrayna heyeti Ankara’da özel gereksinimli çocuklara eğitim veren okulu ziyaret etti

Güncel
Anife Bilal
08 Haziran 2021, 17:31
Anife Bilal
08 Haziran 2021, 17:31

Ankara’ya resmi ziyaret düzenleyen Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Ukrayna heyeti üyeleri, özel eğitim ihtiyaçları olan çocuklara eğitim veren bir okulu ziyaret etti. Okul ziyaretinden sonra Ukrayna milletvekili Pavlo Suşko (Sushko), Kırım Haber Ajansına, Ukrayna’daki özel gereksinimli çocukların durumu hakkında bilgi verdi.

AKPM Ukrayna heyeti üyeleri, 7-8 Haziran 2021 tarihleri arasında Ankara’ya resmi ziyaret düzenliyor. Ziyaretlerinin ikinci gününde Ukraynalı milletvekilleri, Türkiye’nin özel eğitim ihtiyacı olan çocuklara yönelik eğitim deneyimlerini ve bu tür eğitim kurumlarının işleyişini incelemek için özel gereksinimli çocuklara eğitim veren bir okulu ziyaret etti. Ziyaret edilen okulun kurucusu Nesrin Ceceli Bilkan, Ukrayna heyetine okulu gezdirerek verilen eğitim hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

“UKRAYNA’DA ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLARA EĞİTİM VEREN DEVLET OKULLARI KAPATILIYOR”

Okul ziyaretinden sonra Kırım Haber Ajansına konuşan Ukrayna milletvekili Pavlo Suşko (Sushko), Ukrayna’daki özel gereksinimli çocukların durumu hakkında bilgi verdi. Ukrayna’da şu an özel gereksinimli çocuklara eğitim veren devlet okullarının kapatılmaya başladığı belirten Suşko, “2017 yılından beri uygulanmaya başlayan reform çerçevesinde, ülkede sosyal hizmet veren tüm kurumlar kapatılıyor. Özel okullar da yasalara göre bu kurumlara dahil olduğu için kapatılıyor. Fakat bu doğru değil çünkü özel okullar sosyal hizmet veren kurumlar değil, eğitim kurumudur.” diye aktararak Ukrayna’da özel gereksinimli çocukların hak ihlallerini takip eden bir komisyonun oluşturulduğunu belirtti.

BÖLGE YÖNETİMLERİ BÜTÇE YETERSİZLİĞİNİ GEREKÇE GÖSTERİYOR

Bölge yönetimlerinin bütçe yetersizliğini gerekçe göstererek özel eğitim veren okulları kapattığını anlatan Suşko, “Yakın zamanda parlamento, Ukrayna Eğitim Bakanlığından izni olmadan özel okulların kapatılamayacağına dair bir yasa kabul etti. Ancak bir dizi kurum yasa yürürlüğe girmeden kapatıldı.” dedi.

Özel gereksinimli çocuklarla çalışan devlet kurumlarının kapatılması sonucu, çocukların eğitim haklarının ihlal edildiğini vurgulayan milletvekili, “Bu çocuklar devletimizin çocukları, o yüzden devlet onların eğitimine destek vermeli.” diye kaydetti.