Ukrayna, Donbas'taki ayrılıkçılar ile yapılan temasları kınadı

17 Aralık 2019, 12:25

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, ülkenin doğusunda yasa dışı olarak kurulan ve Rusya tarafından desteklenen sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri (DNR ve LNR) temsilcilerinin Normandiya Formatı müzakerelerine katılmasına karşı çıktı.

Belarus’un başkenti Minsk’te 15 Aralık 2019 tarihinde sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri temsilcileri, Radikal sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) milletvekili ve aynı zamanda AGİT milletvekili olan Ulrich Oehme ile bir araya gelmişti. Görüşme sırasında sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti temsilcisi Vladislav Deynego sözde DNR ve LNR ile Kıyiv arasında “Normandiya sürecinin garantör ülkelerinin ara buluculuğuyla doğrudan bir diyaloğun” kurulması gerektiğini ileri sürmüştü.

“BU TEMASLAR UKRAYNA TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE KARŞI İŞLENEN SUÇLARI MEŞRULAŞTIRIYOR”

Konu ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yekaterina Zelenko, ayrılıkçıların söz konusu teklifinin kabul edilemez olduğunu belirterek, “Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilen topraklarında yasa dışı olarak oluşturulan sözde cumhuriyetlerle yapılan herhangi bir teması kararlılıkla kınıyoruz. Ara buluculuk olarak gösterilse de bu tip temaslar barışı sağlama amacına hizmet etmiyor, tam tersi bu temaslar zarar veriyor. Rusya’nın Ukrayna toprak bütünlüğü ile egemenliğine karşı ve genel olarak uluslararası hukuka karşı işlediği suçları meşrulaştırmaya yöneliklerdir.” ifadeleri kullandı.

Ayrıca Zelenko Ukrayna’da barışın sağlanmasının formülünün çok basit olduğunu, bunun için sadece Rusya’nın kendi güçlerini geri çekmesi ve devlet sınırı üzerindeki kontrolünün Ukrayna’ya geri verilmesi gerektiğini belirtti.


ayrılıkçı teröristler
DNR
Donbas
LNR
Ukrayna
Bunlara da bakın: