Ukrayna Dışişleri Bakanlığından, Rusya'nın Ukrayna vatandaşlarına kısıtlayıcı tedbirler getirmesine yanıt

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Ağustos 2021, 15:49
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Ağustos 2021, 15:49

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna vatandaşlarına karşı kısıtlayıcı tedbirler getirmesiyle ilgili açıklamada bulundu. Bakanlık, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna vatandaşlarına uyguladığı yaptırımları protesto etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu Hükümeti’nin sözde “özel ekonomik önlemler” getirdiği Ukraynalı kişilerin listesinin genişletilmesini protesto etti. Bakanlığın basın servisinden bugün yapılan açıklamada, bu yasa dışı adım, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının tüm biçim ve tezahürlerinin devamı olarak nitelendirildi. Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu’ndan gelen baskının, Ukrayna’nın Rus saldırganlığına karşı koyma konusundaki tutarlı politikasını durdurmayacağına dikkat çekerken, bu kez söz konusu listede sadece halkın milletvekilleri ve sivil toplum temsilcileri değil, aynı zamanda Ukrayna diplomatik birliklerinin temsilcileri de yer aldığı belirtildi.

Öte yandan açıklamada, “Rusya’nın geçici olarak işgal ettiği Ukrayna topraklarındaki işgalini sona erdirmek, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü uluslararası kabul görmüş sınırları içinde yeniden tesis etmek için tutarlı çaba göstermeye devam edeceğiz” ifadelerine vurgu yapıldı. Açıklamada, Rusya’nın bu tür saldırgan eylemleri, Rus diplomasisinin uluslararası arenadaki başarısız çalışmasının umutsuzluk adımları olarak değerlendirilirken, “Kırım platformunun açılış zirvesinin arifesinde bir provokasyon olarak görüyoruz.” ifadelerinin altı çizildi.

“İŞGALCİ DEVLETİN SALDIRGAN ADIMLARI KARŞILIKSIZ KALMAYACAK”

Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Rusya’dan gelecek hiçbir baskı, Ukrayna’nın Rus saldırganlığına karşı koyma konusundaki tutarlı politikasını durduramayacak. Rusya’nın Ukrayna’nın geçici olarak işgal ettiği toprakları işgalini sona erdirmek ve Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü uluslararası kabul görmüş sınırları içinde yeniden tesis etmek için tutarlı çaba göstermeye devam edeceğiz. Ukrayna tarafı, uluslararası hukukun norm ve ilkelerine uygun olarak uygun önlemleri alma hakkını saklı tutar. İşgalci devletin bu saldırgan adımları karşılıksız kalmayacaktır.”

Rusya Federasyonu Hükumeti’nin 20 Ağustos 2021 tarihli Kararı, 1 Kasım 2018 tarihli sözde yaptırım listesini değiştirdi. Özellikle, haklarında özel ekonomik önlemler alınan kişilerin listesine, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’yı da kapsıyor.