Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: Uluslararası kuruluşları, Rusya Devlet Duması'nın gayri meşruluğunu teyit etmeye çağırıyoruz

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Eylül 2021, 14:18
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Eylül 2021, 14:18

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın işgal ettiği Kırım ve Donbas’ta yasa dışı seçim düzenlemesine ilişkin uluslararası kamuoyuna çağrıda bulundu. Bakanlığın açıklamasında, Rusya Federasyonu’nun Devlet Duması için gerçekleştirdiği milletvekili seçimleri için kınama çağrısı yapıldı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus işgali altında bulunan Kırım ve Donbas’ta yasa dışı olarak düzenlenen Rusya Devlet Duması seçimlerine tepki gösterdi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, bugün yayımladığı açıklamaile, Rusya Federasyonu’nun 17-19 Eylül 2021 tarihlerinde işgal altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti topraklarında ve Sivastopol (Akyar) şehrinde Rusya Federasyonu Devlet Duması’na girecek milletvekili seçimleri düzenlemesini şiddetle protesto ettiğini ve kınadığını bildirdi. Diğer yandan, yasa dışı olarak verilmiş Rusya pasaportu olan işgal altındaki Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki Ukrayna vatandaşlarının, 17-19 Eylül 2021’deki seçimlere katılmaya zorlandığına işaret edilerek, “Yasa dışı oylama düzenlenmesini, Rusya’nın Ukrayna’nın devlet egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ağır ihlallerinin devamı olarak görüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

“RUSYA’NIN SEÇİMLERİ YASA DIŞIDIR VE GEÇERSİZ OLACAKTIR”

Ayrıca, Ukrayna Dışişleri Bakanlığının konuya ilişkin açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Rusya Federasyonu’nun bu eylemleri, uluslararası hukukun temel ilke ve normlarını, Rusya’nın hem Ukrayna hem de Rusya’nın taraf olduğu uluslararası anlaşmalardan doğan yükümlülüklerini ve Ukrayna mevzuatını da ciddi şekilde ihlal etmektedir.

Rusya Federasyonu’nun işgali altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti topraklarında ve Sivastopol (Akyar) şehrinde seçim yapması yasa dışıdır ve sonuçları geçersiz olacaktır.
Geçici olarak işgal altında bulunan Donetsk ve Lugansk bölgelerinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarının yanı sıra şu anda geçici olarak işgal altında bulunan Kırım’da yaşayan yaklaşık 1,5 milyon seçmenin katılımı, Rusya Federasyonu Devlet Duması seçimlerinin sonuçlarını önemli ölçüde bozacak ve meşruiyetini bütünüyle sorgulayacak.

Geçici işgal altında bulunan Kırım’da yasa dışı oylama düzenleme ve yürütme ayrıca geçici işgal altında bulunan Donetsk ile Lugansk bölgelerinde yaşayan ve Rus pasaportlarının yasa dışı olarak dayatılmış Ukrayna vatandaşlarının bu seçimlere katılımını organize etme sürecine katılan herkes, Ukrayna yasalarına uygun olarak cezalandırılacaktır.

UKRAYNA’DAN ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI!

Tüm devletleri ve uluslararası kuruluşları Rusya’nın yasa dışı eylemlerini şiddetle kınamaya, geçici işgal altında bulunan Ukrayna topraklarında düzenlenen seçimlerin sonuçlarının tanınmadığını açıkça belirtmeye ve bu şekilde oluşturulan Rusya Devlet Duması’nın gayri meşruluğunu teyit etmeye çağırıyoruz. Ayrıca, yaptırımların güçlendirilmesi de dahil olmak üzere Rusya Federasyonu üzerindeki siyasi ve diplomatik baskıyı artırma çağrısında bulunuyoruz. Rusya Federasyonu’ndan, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin ve Sivastopol kentinin yanı sıra Donetsk ve Lugansk bölgelerinin bazı kısımlarının işgalini durdurmasını, geçici işgal altında bulunan Ukrayna topraklarındaki yasa dışı faaliyetlere son vermesini ayrıca uluslararası kurumların ve uluslararası mahkemelerin ilgili kararlarını tam olarak uygulanmasını talep ediyoruz.”