Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: Suriye ile diplomatik ilişkileri kesiyoruz

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Haziran 2022, 23:11
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Haziran 2022, 23:11

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya destekli ayrılıkçılar tarafından yasa dışı olarak oluşturulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ile sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’ni tanıma kararı alan Suriye’deki Beşşar Esed rejimi ile diplomatik ilişkileri kestiğini duyurdu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan yazılı açıklamada, Esed rejiminin ilan ettiği Ukrayna’nın doğusundaki işgal edilen sözde Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerinin bağımsızlığını tanıma kararını Ukrayna’nın kınadığı ifade edildi. Bakanlığın açıklamasında, Esed rejiminin söz konusu kararının Ukrayna tarafından dostane olmayan bir eylem, Birleşmiş Milletler Şartı ile uluslararası hukukun temel norm ve ilkelerinin ağır ihlali olarak kabul edildiği belirtildi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığının konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

UKRAYNA’DAN SURİYE’YE CEVAP: İLİŞKİLERİ KESTİK!

“Suriye rejiminin, Kremlin’deki küratörlerinin talimatıyla Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki Rus işgal yönetimlerine sözde öznellik kazandırmaya çalıştığından şüphemiz yok. Bu dostane olmayan eyleme cevaben Ukrayna, 1963 tarihli Viyana Konsolosluk İlişkileri Sözleşmesi’nin 2. maddesi uyarınca, konsolosluk ilişkilerini kesmeden Suriye ile diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurur.”

Ayrıca Ukrayna’nın, Esed rejimine karşı ticari ambargo dahil Suriyeli tüzel kişiler ve şahıslara yönelik yaptırım uygulama sürecini başlattığı da bildirildi.