Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: Sadece Ukrayna tahılının güvenli ihracatını garanti edecek kararları destekleyeceğiz

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Temmuz 2022, 23:31
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Temmuz 2022, 23:31

Rusya’nın işgal saldırılarıyla ablukası altındaki Ukrayna limanlarında tutulan tahılların sevkiyatı için Türkiye yarın İstanbul’da bir kez daha kritik bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, yarın İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Ukrayna tahıl ihracatının yeniden başlatılmasına yönelik müzakerelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın saldırıları sonucunda Ukrayna’da abluka altına alınan tahılların ihracatı yapılamıyor. Bu bağlamda Türkiye, Ukrayna’daki hububatların sevkiyatı için tahıl koridoru açılmasını planladı. Bunun üzerine İstanbul’da 13 Temmuz 2022’de Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında Türkiye, Ukrayna ve Rusya heyetleri bir araya geldi. Dörtlü zirvede, tahıl koridoru çalışmalarına ilişkin görüşmeler yapıldı. Türkiye’nin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 18 Temmuz’da Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerinin bir kez daha İstanbul’da bir araya geleceğini duyurmuştu. Buna göre Türkiye, yarın İstanbul’da bir kez daha kritik bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni yarın 16.30’da İstanbul’daki Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirilecek. Kritik törene, Ukrayna-Rusya tarafları ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres de katılacak.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, yarın İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Ukrayna tahılının sevkiyatı konulu kritik müzakerelere ve varılacak anlaşmalara ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığından bugün yayımlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Birleşmiş Milletler himayesinde Ukrayna’nın hububat ihracatının yeniden başlamasına ilişkin müzakerelerin 22 Temmuz 2022’de Türkiye’de yapılması planlanıyor. Müzakerelerin ardından, Karadeniz’deki ihracat yollarının güvenli bir şekilde işletilmesine ilişkin tarafların yükümlülüklerini içeren bir belge imzalanabilir. Ukrayna heyeti, yalnızca Ukrayna’nın güney bölgelerinin güvenliğini, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Karadeniz’deki güçlü konumunu ve Ukrayna tarım ürünlerinin dünya pazarlarına güvenli ihracatını garanti edecek kararları destekleyecektir.”