Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: Rusya'nın gıda koridorunu saldırı için kullanmayı planladığını göz ardı edemeyiz

Ekonomi
Ömer Kaya
07 Haziran 2022, 21:33
Ömer Kaya
07 Haziran 2022, 21:33

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş küresel anlamda gıda ihracat ve ithalatını olumsuz etkiliyor. Savaşın ardından çıkan gıda krizinin küresel çapta ciddi etkilerinin olması bekleniyor. Bu kapsamda, özellikle Türkiye’nin girişimiyle güvenli koridorun açılması planlanıyor. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, gıda krizine ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin çabaları takdir edilirken, Rusya’nın güvenli koridoru kötüye kullanmaması uyarısı yapıldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla başlattığı savaşın en önemli sonuçlarından birisi olan küresel gıda krizi, uzun yıllardır açlıkla mücadele eden ülkelerin durumunu savaş ile beraber daha da kötüleştirdi. Bu kapsamda, Ukrayna’nın gıda stoklarının işgalci Rusya’nın saldırıları nedeniyle dünya pazarlarına gönderememesi ciddi sorunları da beraberinde getirdi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın ihraç edilmeye hazır olan 20 milyon tondan fazla buğday ve tahıl rezervi olduğunu ifade ederek, bugün bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Nakliyeyi yeniden kurmak için etkili güvenlik garantilerine ihtiyaç vardır. Bu tür garantiler, kıyıları denizden gelen tehditlerden korumak için uygun silahların Ukrayna’ya sağlanarak ve üçüncü ülkelerin deniz kuvvetlerinin Karadeniz’in ilgili kesimlerinde devriye gezmesi için dahil edilerek sağlanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, küresel bir gıda krizini önlemek için Ukrayna limanlarının önündeki engelleri kaldırmak için her türlü çabayı gösterdiklerini belirtti. Bakanlık, Ukrayna’nın uluslararası ortaklarının insani koridor oluşturmak için çaba sarf ettiğini kaydetti. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Mıkolayiv’deki bir tahıl terminaline son füze saldırısı göz önüne alındığında, Rusya’nın böyle bir koridoru Odessa ve güney Ukrayna’ya saldırmak için kullanma planlarını göz ardı edemeyiz. Bu nedenle, nakliyeyi yeniden kurmak için etkili güvenlik garantilerine ihtiyaç vardır. Bu tür garantiler, kıyıları denizden gelen tehditlerden korumak için uygun silahların Ukrayna’ya sağlanarak ve üçüncü ülkelerin deniz kuvvetlerinin Karadeniz’in ilgili kesimlerinde devriye gezmesi için dahil edilerek sağlanmalıdır.”

Türkiye’nin Ukrayna limanlarının önündeki engelleri kaldırma çabalarını takdir ettiklerini belirten Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, “Aynı zamanda şu anda Ukrayna, Türkiye ve Rusya arasında bu konuda herhangi bir anlaşma bulunmadığını da belirtmek gerekir. Kararların ilgili tüm tarafların katılımıyla alınması gerektiğini vurguluyoruz. Ukrayna’nın çıkarlarını dikkate almayan her türlü anlaşmayı reddedeceğiz” ifadelerini kullandı.

RUSYA’NIN BAŞLATTIĞI SAVAŞ İLE KÜRESEL GIDA KRİZİ BÜYÜYOR

Rusya'da kırmızı alarm! Milyonlarca kişi gıda krizi nedeniyle ölebilir...

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla başlattığı savaşın en önemli sonuçlarından birisi küresel gıda krizi, uzun yıllardır açlıkla mücadele eden ülkelerin durumunu savaş ile beraber daha da kötüleştirdi. Uzmanlar, eşi görülmemiş bir açlık krizine doğru dünyanın ilerlediğini ifade ediyor. Ayrıca, ilerliyor. küresel eşitsizlik ve yoksulluk, Rusya’nın saldırıları nedeniyle durma noktasına gelen gıda tedariğini daha da kötüleştiriyor.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.