Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Türkiye ve Ukrayna'nın iyi ilişkileri, bölgeye de yansıyor

Politika
Ömer Kaya
27 Kasım 2020, 20:50
Ömer Kaya
27 Kasım 2020, 20:50

Türkiye ve Ukrayna arasında ekonomik ve politik anlamda ikili iş birliği adımları atılmaya devam ediyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi. Kuleba, Türkiye ve Ukrayna arasındaki iyi ilişkilerin bölgeye de yansıdığını belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, bugün Türkiye-Ukrayna ilişkilerine dair AA’ya röportaj verdi. İki ülke arasındaki olumlu ilişkilere değinen Bakan, “Ülkeler ve liderler arasındaki anlayış seviyesinden ve gerçekleşen projelerin hacminden memnunuz.” değerlendirmesini yaptı.

“TÜRKİYE VE UKRAYNA’NIN İYİ İLİŞKİLERİ BÖLGEYE DE YANSIYOR”

Bakan Kuleba, ikili ilişkilerin bölgesel anlamdaki önemine dikkat çekerek “Ukrayna ile Türkiye arasındaki iyi ilişkilerin sadece iki ülkenin iş birliği için değil, bir bütün olarak bölge için de iyi olduğunu düşünüyorum. ” değerlendirmesini yaptı.

KULEBA: UKRAYNA, AZERBAYCAN’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLİYOR

Ukraynalı Bakan, Azerbaycan’ın tarihi Karabağ zaferine de dikkat çekerek, Ukrayna’nın her zaman Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğini belirtti. Bakan Kuleba, “Ukrayna, Dağlık Karabağ sorununa uluslararası hukuki çerçevede bakıyor, pozisyonumuz çok net. Türkiye ile aynı yaklaşımdayız.” ifadelerini kullandı.

Kuleba, “Bu bizim için özellikle önemli bir konu. Ukrayna’da Rusya’nın saldırganlığıyla karşı karşıyayız. Kırım, Rusya tarafından yasa dışı işgal edildi, askerlerimiz doğuda hala ölüyor, düşük yoğunluklu bir çatışma ama çatışma hala orada duruyor. Hiçbir şey unutulmamalı.” dedi.

Dağlık Karabağ’daki çatışmaların askeri açıdan modern savaşın yeni unsurlarını gösterdiğini aktaran Kuleba, Ukrayna Ordusu generallerinin, Dağlık Karabağ’ı modern savaşların nasıl gerçekleştiğine bir örnek olarak incelediğini ifade etti.