Ukrayna Dışişleri Bakanı, Rusya, mümkün olduğu kadar çok Ukraynalıları yok etmek için katliam yapıyor

Güncel
qha muhabir
03 Nisan 2022, 18:20
qha muhabir
03 Nisan 2022, 18:20

Ukrayna Dışişleri bakanı Dmıtro Kuleba, Buça katliamının kasıtlı olduğunu, Rusların mümkün olduğu kadar çok Ukraynalıları ortadan kaldırmayı hedeflediğini belirtti. Bakan Kuleba, Rusya’ya yönelik yeni ve yapıcı olan G7 yaptırımlarının uygulanmasını talep etti.

Rusların Kıyiv bölgesinden çekilmesinin ardından, Buça kasabasında Rusların yaptığı katliamın kan donduran görüntüleri gözler önüne serildi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 3 Nisan 2022 tarihinde sosyal medya üzerinden Buça katliamının kasıtlı olduğunu, Rusların mümkün olduğu kadar çok Ukraynalıları ortadan kaldırmayı hedeflediğini belirtti.

Rusya’ya yönelik yeni ve yapıcı olan G7 yaptırımlarının uygulanması gerektiğini belirten Dmıtro Kuleba, uygulanması gereken yaptırımlar olarak şunları sıraladı:

Petrol, gaz, kömür ambargosu uygulanmalı;
Tüm limanları Rus gemilerine ve mallarına kapatılmalı;
Tüm Rus bankalarının SWIFT bağlantısını kesilmeli.

“RUSYA’NIN OKUYACAĞI SENARYO BUÇA’DA KATLEDİLENLERİN KANIYLA YAZILMIŞ OLACAK”

Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kıslıtsya, 5 Nisan’da Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını acilen tartışmak amacıyla Güvenlik Konseyi’nin özel toplantı gerçekleşeceğini belirterek, “Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimî Temsilcisi Vasiliy Nebenzya’nın veya yardımcısının okuyacağı herhangi bir senaryo Buça’da katledilenlerin kanıyla yazılmış olacak. Onun asıl yapması gerekeni ise Nazi diplomatlarıyla ilgili Nürnberg dosyalarını yeniden okumak ve istifa etmektir” ifadelerini kullandı.