Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Rusya'nın füze terörü cezalandırılmalı

Güncel
Anife Bilal
04 Mayıs 2022, 15:46
Anife Bilal
04 Mayıs 2022, 15:46

Rusya, Ukrayna’nın farklı bölgelerine hava saldırısı düzenlemeye devam ediyor. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı uyguladığı füze terörünün durdurulması için uluslararası toplumunun daha çok yaptırım uygulaması gerektiğini vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın bir günde en az 18 seyir füzesi ile Ukrayna’ya saldırmasına tepki gösterdi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Kuleba, “Rusya ilerlemek için mücadele ediyor ve korkunç kayıplar veriyor. Bu yüzden umutsuzca füze terörüne başvuruyor. Ama biz korkmuyoruz ve dünya da korkmamalı. Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulanmalı! Ukrayna için daha ağır silahlar. Rusya’nın füze terörü cezalandırılmalı.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Hava Savunma Kuvvetleri, işgalci Rusya’nın, 3 Mayıs 2022 tarihinde ülkenin farklı bölgelerine en az 18 seyir füzesi fırlattığını bildirmişti.

RUSYA’NIN, UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ AYLARDIR SÜRÜYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rus işgalinden kurtarılan Buça kentinde 400’den fazla sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. Rus saldırılardan en büyük zarar gören ve haftalarca kuşatma altında tutulan Mariupol kentinde yaklaşık 20 bin sivilin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Başlattığı savaş yüzünden birçok ülke, işgalci Rusya’ya yaptırım uyguluyor.