Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Rusya ile müzakerelerde insanlar, toprak ve egemenlik üzerine pazarlık yapmayacağız!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Mart 2022, 03:58
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Mart 2022, 03:58

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya-Ukrayna müzakere heyetlerinin bugün İstanbul’da yapılacak toplantısına dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kuleba, müzakereler kapsamında asgari taleplerinin insani sorunların çözümü, azami taleplerinin ise ateşkes ve sürdürülebilir anlaşmanın sağlanması olacağını söyledi. Ayrıca Kuleba, müzakerelerde insanlar, toprak ve egemenlik üzerine pazarlık yapmayacaklarını vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısının İstanbul’da yapılacağı açıklandı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba (Dmytro Kuleba), televizyon yayınında İstanbul’da yapılacak Rusya-Ukrayna müzakerelerini ele aldı. Kuleba burada yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanımız heyetimize çok net talimatlar verdi. İnsanlar, toprak ve egemenlik üzerine pazarlık yapmayacağız. Pozisyonumuz beton gibi serttir ve uluslararası hukuktan, Ukrayna ordusundan, Rusya’ya uygulanan uluslararası yaptırımlardan, savunmamız için Ukrayna’ya aktarılan ve aktarılmakta olan silahlardan güç almaktadır.” ifadelerini vurguladı.

UKRAYNA’NIN ASGARİ TALEBİ İNSANİ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ

Bakan Kuleba, Ukrayna’nın kilit talepleri konusuna ilişkin ise “Türkiye’deki müzakerelerde asgari talebimiz insani sorunların çözümü, azami talebimiz ise ateşkes ve bunun için sürdürülebilir anlaşmanın sağlanması olacaktır.” dedi.