Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, İranlı mevkidaşı Abdullahiyan ile görüştü

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Temmuz 2022, 09:33
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Temmuz 2022, 09:33

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, İranlı mevkidaşı Abdullahiyan ile görüştü. Görüşmede, Ukrayna’daki savaş başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası konular ele alındı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan telefonda görüştü. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, söz konusu görüşmede İranlı mevkidaşı Abdullahiyan ile ikili ilişkileri, Ukrayna’daki savaş başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleleri ele aldı.

İranlı bakan Abdullahiyan, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın İran’ın Ukrayna savaşında kullanılmak üzere Rusya’ya insansız hava araçları gönderdiği yönündeki iddiasını reddetti. Abdullahiyan, İran’ın savaşı sona erdirmek ve Ukrayna krizini siyasi yollarla çözmek için elinden geleni yapmaya devam ettiğini öne sürerek Tahran’ın özellikle ekonomik ve tarımsal alanlarda Ukrayna yönetimi ile olan bağları geliştirmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Bakan Kuleba, üçüncü taraflarca ortaya atılan iddiaların Tahran-Kıyiv ilişkilerine zarar vermesine müsaade etmeme konusunda mevkidaşı Abdullahiyan ile hemfikir olduğunu dile getirdi. Kuleba, Ukrayna’nın İran ile her türlü ilişkiyi ilerletmeye hazır olduğunu belirterek Abdullahiyan’ı Ukrayna’ya davet etti.