Ukrayna Dışişleri Bakanı: Kırım konusunda Ukrayna'ya verilen uluslararası destek çok önemli

19 Aralık 2019, 10:40

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadım Prıstayko, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda dün “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrindeki (Ukrayna) İnsan Hakları Durumu” başlıklı karar tasarısının kabul edilmesini yorumlarken: “Kırım meselesinde Ukrayna’ya verilen destek konusunda uluslararası toplumun konsolidasyonunu çok önemli” ifadeleri kullandı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Prıstayko, “Bize destek veren ülkelerin böylece kendi tutumlarını sergilediğini düşünüyoruz. Bu tutumları sergilemek bazıları için hiç kolay değil. Ama özellikle bu şekilde oy kullanmaları bu ülkelerin yönetimlerinin Ukrayna ve Kırım ile ilgili tutumlarını belirlediği anlamına geliyor. Bu bizim için oylamadaki sayılardan daha da önemli.” diye konuştu.

19 Aralık 2019 tarihinde BM Genel Kurulunda kabul edilen işgal edilen Kırım’daki insan haklarına ilişkin kararda; Rusya’nın Kırım’daki demografik yapıyı değiştirme politikalarını durdurması, Kırım’da Kırım Dayanışması aktivistleri de dahil olmak üzere muhaliflere yönelik uygulanan baskılara son verilmesi talep edildi.

Ayrıca, BM Genel Kurulunda kabul edilen kararda, uluslararası topluma, Rusya’nın Kırım’daki insan hakları ihlallerini hem ikili hem de çok taraflı düzeyde kınama çağrısı yapıldı.

Söz konusu karara; 65 ülke “evet” oyu verirken, 23 ülke karara “hayır” dedi. BM Genel Kurulundaki oylamada, 83 ülke ise “çekimser” kaldı.


insan hakları ihlalleri
Kırım Kararı
Kırım'ın işgali
Rus baskısı
Bunlara da bakın: