Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar: Türkiye'nin arabuluculuğunu takdir ediyoruz

Güncel
Manas
18 Mart 2022, 06:49
Manas
18 Mart 2022, 06:49

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırarak başlattığı savaşta Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği destek için teşekkür etti. Ceppar, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şahsında Türkiye’nin arabuluculuk pozisyonunu takdir ediyoruz.” dedi. Ayrıca Ceppar, Ukrayna ve Türkiye Dışişleri Bakanlarının bugün Lviv’de gerçekleşen toplantısının önemli olduğunu belirtti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’daki yetkililerle görüşmesinin ardından, 17 Mart 2022 tarihinde resmi temaslarda bulunmak üzere Ukrayna’ya gitti. Bakan Çavuşoğlu, Lviv kentinde Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ve Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar ile bir araya geldi. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı  Emine Ceppar, Türkiye’nin Ukrayna-Rusya konusundaki diplomatik çabaları Türk yetkililere için teşekkürlerini iletti. Ceppar, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şahsında Türkiye’nin arabuluculuk pozisyonunu takdir ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Resim

EMİNE CEPPAR: BAKAN ÇAVUŞOĞLU MOSKOVA’DAKİ SICAK GÖRÜŞMELERDEN BAHSETTİ

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı  Emine Ceppar, “Sayın Bakan Çavuşoğlu, Bakanımız Kuleba ile görüşmemiz çok yapıcı ve sıcaktı. Çavuşoğlu diplomasi görevini en iyi şekilde yapıyor. Dün Moskova’daydı ve bugün baş başa bir toplantı sırasında ve daha sonra genişletilmiş bir formatta bizimle Moskova’daki görüşmeler hakkında bahsetti.” ifadesini kullandı.

Diğer yandan Bakan Çavuşoğlu ise görüşme kapsamında, bu savaşın bir an evvel sona ermesi gerektiğini, akan kanın ve gözyaşının durdurulması gerektiğini belirterek, “Tüm Ukrayna’da savaşın sona ermesi ve ateşkesin kalıcı bir şekilde tesis edilmesi konusunda mücadele ediyoruz. Bir taraftan Belarus müzakereleri devam ederken biz de barışın tesisi için çabalarımızı devam ettiriyoruz, o nedenle dün Moskova’daydım. Moskova’da gündeme gelen konular ve edindiğimiz izlenimler hakkında Kuleba’ya bugün bilgi verdim. Cumhurbaşkanımız Erdoğan da dün Başkan Zelenskıy ile telefonda görüştü ve bugün de Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirecek.” ifadesini kullanmıştı.

Ayrıca Çavuşoğlu, “Ukrayna’nın ve Ukrayna halkının bu savaş karşısında ortaya koyduğu mücadeleyi tüm dünya görüyor” dedi. Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına ve egemenliğine desteklerinin tam olduğunu ve Ukrayna’ya verdikleri desteğin, Türkiye’nin ilkeli politikasının ve müttefikliğinin, stratejik ortaklığın doğal sonucu olduğunu aktardı.