Ukrayna Destek Temas Grubu NATO'da bir kez daha toplandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Haziran 2022, 09:35
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Haziran 2022, 09:35

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğündeki Ukrayna Destek Temas Grubu, NATO’da gerçekleştirilen toplantı kapsamında Ukrayna’nın acil askeri malzeme ihtiyacının neler olduğunu görüştü ve destek mesajı verdi.

Ukrayna’ya verilecek desteğin koordine edilmesi için daha önce iki kez bir araya gelen Ukrayna Destek Temas Grubu yine toplandı. NATO karargahında 15-16 2022 tarihlerindeki ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in ev sahipliğinde planlanan NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda 45 ülke temsil edildi. NATO’dan yapılan açıklamaya göre toplantıda, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov da yer aldı. Burada, Ukrayna’nın acil askeri malzeme ihtiyaçları görüşüldü.
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO ülkelerinin Ukrayna’ya ağır silahlar ve uzun menzilli sistemler dahil olmak üzere askeri malzeme sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

Öte yandan Stoltenberg, 28-30 Haziran’da Madrid’de yapılacak NATO Zirvesinde müttefiklerin Ukrayna’ya kapsamlı bir yardım paketi üzerinde anlaşacağını kaydetti.