Ukrayna'dan Rusya-Macaristan yeni doğal gaz anlaşmasına tepki: Macar Büyükelçi bakanlığa çağrıldı

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
28 Eylül 2021, 15:48
Ömer Cihad Kaya
28 Eylül 2021, 15:48

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, 27 Eylül 2021’de ülkesinin, Rus enerji şirketi Gazprom ile 15 yıl doğal gaz alımı konusunda anlaşma imzaladığını duyurdu. Olayın ardından Ukrayna yönetimi, bugün tepki olarak Macaristan’la planlanan hükümetlerarası ekonomik kalkınma komisyonunun 5. toplantısını erteleme kararı aldı. Öte yandan, Macar Büyükelçi bakanlığa çağrılarak yeni anlaşmanın Ukrayna-Macaristan ilişkilerine zarar verdiği bildirildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya ve Macaristan arasındaki imzalanan doğal gaz anlaşmasının ardından Macaristan ile yapılması planlanan ekonomik kalkınma komisyonunu erteledi. Ayrıca, Macaristan’ın Kıyiv Büyükelçisi bakanlığa çağrıldı.

UKRAYNA, MACARİSTAN VE RUSYA ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMAYI AB KOMİSYONU’NA GÖTÜRECEK

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’yı baypas eden yeni uzun vadeli kontrat nedeniyle hayal kırıklığı duyulduğunu bildirdi. Yapılan açıklamada, Ukrayna’nın anlaşmanın Avrupa enerji mevzuatına uygunluğuna ilişkin AB Komisyonu’na başvuracağı dile getirildi. Macaristan ile 29-30 Eylül 2021’de planlanan toplantı ise başka bir tarihe ertelendi.

Ukrayna ile Macaristan ilişkilerinde önemli adım – Український портал  Туреччини

MACAR BÜYÜKELÇİ, BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

Ukrayna’nın Budapeşte Büyükelçisi’nin Macaristan Dışişleri Bakanlığına çağrılmasının ardından Ukrayna yönetimi, karşılık olarak Macar Büyükelçiyi bakanlığa çağırdı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Macaristan’ın Kıyiv Büyükelçisi’nin, Macaristan ile Rusya arasındaki doğal gaz anlaşmasıyla ilgili Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını açıkladı. Sözcü Nikolenko, Rusya ile Macaristan’ın yeni doğal gaz anlaşmasının Ukrayna-Macaristan ilişkilerine zarar verdiğini Macar Büyükelçiye bildirdi.