Ukrayna'dan Navalnıy'ın gözaltına alınması ile ilgili açıklama

Güncel
E. K.
18 Ocak 2021, 17:34
E. K.
18 Ocak 2021, 17:34

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın tutuklanması ile ilgili açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı, Navalnıy’ın tutuklanmasından derin endişe duyduğunu belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın Rusya’ya döner dönmez gözaltına alınmasını, Kremlin’in insan haklarına saldırmak ve ifade özgürlüğünü bastırmak gibi utanç verici uygulamasının devamı olarak gördüklerini kaydetti. Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan açıklamada, “Kremlin’in siyasetçiler ve sivil toplum erbaplarına, milli azınlık temsilcilerine, gazetecilere siyasi nedenlerle uyguladığı sistematik baskı ve gözaltılar, Rusya’nın uluslararası yükümlülüklerine ve Rusya Federasyonu’nun taraf olduğu ilgili insan hakları anlaşmalarına aykırıdır. Rus yönetiminden, yasa dışı bir şekilde alıkonulan Ukrayna vatandaşları da dahil olmak üzere tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını talep ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Bakanlık, uluslararası toplumu, Rus yönetiminin baskı uygulamalarını kınamak için daha kararlı adımlar atmaya çağırdı.

RUSYA’YA DÖNER DÖNMEZ GÖZALTINA ALINDI

Geçen Ağustos ayında şüpheli bir şekilde zehirlenerek aylarca komada kalan Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, tedavi gördüğü Almanya’nın başkenti Berlin’den Moskova’ya döndü. Rus lideri taşıyan uçak dün gece saatlerinde Moskova’daki Şeremetyevo Havalimanı’na inerken; beraberindeki gazetecilerle birlikte pasaport kontrolünden geçen Navalnıy, kontrol esnasında polislerce gözaltına alındı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Almanya’dan dönüşünde Moskova’da gözaltına alınan Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın derhal serbest bırakılması için Rusya’ya çağrıda bulundu. Ayrıca, Almanya’dan yetkililer de Navalnıy’ın serbest bırakılması için Rusya’ya çağrı yaptı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de sosyal medyadaki paylaşımında, Aleksey Navalnıy’ın gözaltına alınmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.