Ukrayna'daki Buça katliamının ardından Almanya ve Fransa, 75 Rus diplomatı sınır dışı ediyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Nisan 2022, 22:16
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Nisan 2022, 22:16

Almanya, Ukrayna’nın Buça kentindeki sivillerin Rus işgalcilerce katledilmesinin ardından Rusya’ya yanıt olarak 40 Rus diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etti. Fransa da aynı şekilde ülkede görevli 35 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldığını duyurdu.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv (Kyiv) yakınlarındaki Buça şehrini işgalci Rus güçlerinden 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları elleri arkadan bağlı sivillere ait cesetlerle dolu bir şehirle karşılaştı. Kıyiv yakınlarındaki kurtarılan yerleşim birimlerinde 410 sivilin cansız bedeni bulundu. Putin Rusyası’nın Ukrayna’da başlattığı işgal savaşının ardından işlediği savaş suçlarına ek olarak Ukrayna’nın Kıyiv bölgesindeki Buça kentinde elleri arkadan bağlanarak katledilen sivillere ait cesetlerin bulunmasının ardından Almanya ve Fransa, ülkelerindeki 75 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

ALMANYA’DAN 40 RUS DİPLOMATI SINIR DIŞI ETME KARARI

Alman hükumeti, Ukrayna’daki Buça katliamının ardından Rusya’ya yanıt olarak 40 Rus diplomatını “istenmeyen kişi” ilan etti. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Twitter’dan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Buça’dan gelen fotoğrafların tüm sınırları aşan bir “yok etme” iradesine tanıklık ettiğini vurguladı. Baerbock, “Bu nedenle, Rusya Büyükelçiliğinin önemli sayıda çalışanını istenmeyen kişi olarak ilan ettik. Ortaklarımızla birlikte, Rusya’ya karşı mevcut yaptırımları daha da sıkılaştıracağız, Ukrayna silahlı kuvvetlerine desteğimizi kararlı bir şekilde genişleteceğiz ve ayrıca NATO’nun doğu kanadını güçlendireceğiz” dedi. Almanya, “istenmeyen kişi” ilan edilen Rus diplomat sayısının 40 olduğunu belirterek 5 gün içinde Almanya’yı terk etmelerini istedi.

FRANSA 35 RUS DİPLOMATI SINIR DIŞI ETTİ

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, ülkede görev yapan ve eylemleri Fransa’nın güvenlik çıkarlarına aykırı olan 35 Rus diplomat için sınır dışı etme kararı alındı. Bakanlığın açıklamasında bu kararın Avrupa Birliği’nin (AB) aldığı kararların bir parçası olduğu belirtilirken önceliğin Fransızların ve Avrupalıların güvenliğini sağlamak olduğu ifade edildi.