Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Podolyak'tan Baykar'a Türkçe teşekkür

Bilim ve Teknoloji
qha muhabir
20 Temmuz 2022, 18:56
qha muhabir
20 Temmuz 2022, 18:56

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar’ın (Rus işgaline direnen Ukrayna’ya desteği konusundaki) kararlı duruşunu değerlendiren Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, “Değerler paradan daha önemli, o yüzden Baykar, Bayraktarları Rusya’ya satmayacak” dedi.

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar’ın, Türk savunma şirketi BAYKAR’ın Rusya’ya Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı satmayacağını, Ukrayna’nın egemenliği ve bağımsızlığı için verdiği direnişini destekleyeceğini belirtmesinin ardından Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak bugün, Twitter üzerinden konuyla ilgili teşekkür niteliğinde bir Türkçe açıklama paylaştı.

“DEĞERLER PARADAN ÖNEMLİ”

Podolyak açıklamasında, “Değerler paradan daha önemli, o yüzden Baykar Teknoloji Şirketi, Bayraktarları Rusya’ya satmayacak. Ukrayna’nın Karadeniz’in karşı kıyısındaki çok iyi arkadaşı Haluk Bayraktar, Ukrayna’yı ve egemenliğini desteklemeyi seçti. Bu, çocukları öldüren terörist bir ülkeyle işbirliğini olası görenler için iyi bir örnek” ifadelerini kullandı.

RÜSTEM UMEROV: BAYRAKTARLAR BU SAVAŞIN SEMBOLLERİNDEN BİRİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov ise”Bayraktarlar gerçekten de bu savaşın sembollerinden biri. Ukrayna ordusunun sahalardaki mevzilerini güçlendiren Türk dostlarımız ve ortaklarımız Haluk Bayraktar, Selçuk Bayraktar ve Baykar Teknoloji şirketine minnettarız” ifadelerini paylaştı.

18 Temmuz 2022 tarihinde CNN International’a konuşan Haluk Bayraktar, “BAYKAR, Rusya’ya Bayraktar TB2 SİHA satar mı?” sorusu üzerine “Böyle bir şeyi asla yapmayız. Çünkü Ukrayna’nın egemenliği ve bağımsızlığı için verdiği direnişini destekliyoruz” şeklinde yanıt vermişti.