Ukrayna Cumhurbaşkanının, yeni Kırım Daimi Temsilcisi Korineviç'ten beklentiler neler?

Haberler
Feride Useinova
30 Haziran 2019, 15:10
Feride Useinova
30 Haziran 2019, 15:10

(Kırım Haber Ajansı-QHA için hazırlayan Tatyana İvaneviç)

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, 26 Haziran 2019’da Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi görevine uluslararası hukuk uzmanı olan Anton Korineviç’i atadı.

Korineviç ve yapacağı görevle ilgili; Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, hukukçu Maksim Timoçko ve Ukrayna Ombudsmanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) sakinlerinin haklarının sağlanmasından sorumlu temsilcisi İsmail Halikov, Kırım Haber Ajansı’na yorumda bulundular.

KIRIM TATAR MİLLİ MECLİSİ (KTMM) BAŞKAN YARDIMCISI İLMİ ÜMEROV

“Bu atama ile ilgili Kırım Tatar Milli Meclisine kimse danışmadı. Ben bu kişiyi (Korineviç) asla tanımıyorum ve kararı okuduktan sonra ismini Google’da aramaya başladım. Bize danışılsaydı biz kendi adayımızı gösterirdik. Bizim adayımız muhtemelen bu alanda çalışan bir Kırım Tatarı olurdu.

Bu atanan kişi bizimle henüz irtibata geçmedi (yorum kararın çıktığı gün alındı) ve düşünceme göre Kırım Tatar meselesinden tam anlamıyla haberdar değil.

Bizler Kırım’ı kendi vatanımız olarak görüyoruz ve kendi kaderlerimizi tayin etme hakkını elde etmek istiyoruz. Yeni temsilci bu bakışımızı dikkate almazsa bizlerle anlaşamaz. Bir önceki temsilci de tam olarak böyle davranıyordu. Her halkın aynı haklara sahip olduğunu ve bir milletin kendi kaderini tayin etme hakkını kimsenin engellemeyeceğini anlamıyordu. Kırım Tatar halkı aynı Ukrain halkı ve herhangi bir halk gibi bu hakka sahip.”

UKRAYNA HELSİNKİ İNSAN HAKLARI GRUBU AVUKATI MAKSİM TİMOÇKO

“Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilci adayı (meselesi) Zelenskiy’in Cumhurbaşkanı olduğu ilk ayda konuşulmaya başlandı diye düşünüyorum. Kırım meselesi toplumumuz için çok önemlidir ve temsilciliğin uzun zaman başkansız kalamayacağı çok açıktı.

Korineviç’in bu göreve atanması bizlere seçimin tesadüfi olmadığını, belli bir değerlendirmenin yapıldığını gösteriyor. Korineviç iyi bir yönetici, bilim adamı ve avukat. Farklı hükûmet yapılarıyla çok iyi ilişkiler içinde bulunuyor.

Anton Korineviç’in bu göreve atanması bu aşamada benim ve iş arkadaşlarımın arasında çok iyi değerlendiriliyor.

Şimdi temsilciliğin Cumhurbaşkanı Ofisiyle olan iletişime daha büyük dikkat ayırması son derece önemli olur çünkü önceki yıllarda Cumhurbaşkanlığı bu yapıya yeterince dikkat ayırmıyordu. Her iki taraftan dikkatin artacağını düşünüyorum. Bu yüzden bütün ilgili organlar Kıyiv’de (Kiev) bulunduğu için temsilciliğin de burada bulunmasının (şu an temsilciliğin yeri Herson’da bulunuyor) mantıklı olduğunu düşünüyorum.”

UKRAYNA OMBUDSMANININ KIRIM ÖZERK CUMHURİYETİ VE AKYAR (SİVASTOPOL) SAKİNLERİNİN HAKLARININ SAĞLANMASINDAN SORUMLU TEMSİLCİ İSMAİL HALİKOV

“Anton Korineviç’i daha üniversite yıllarından tanıyorum. Çok yetenekli, prensip sahibi, sistematik ve sorumlu bir insan. Onun nasıl çalıştığını gördüğüm için hem insani hem siyasi duruşunu biliyorum.

İnsan hakları ile ilgili birçok konferansta onunla bir araya geldik. Korineviç, Avrupa Konseyi İşkence Önleme Komitesi Başkanı, insan hakları alanında önemli Avrupalı uzman Nikolay Gnatkovskiy’nin en iyi öğrencilerindendir.

Ayrıca Korineviç’in bir başka çalışma alanı, Kırım için çok önemli olan uluslararası enerji hukuku. Anton şimdilik Hukuk Bilimleri adayı ama onun eğitimi bu görev için yeterli. Temsilcilikte sistematik bir çalışma düzeni kurmak çok önemli. Anton bunu yapabilir.

Kırım meselesinin birinci plana dönmesi çok önemli. Korineviç, Kırım Tatar meselesinin ayrıntılarını çibörek seviyesinde değil, toplumsal hukuk, yerli halk ve Kırım’ın statüsü ile ilgili Anayasa değişiklileri seviyesinde anlıyor.”