Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Ukrayna barış için savaşıyor

Güvenlik
_QHA Ankara
17 Temmuz 2022, 15:17
_QHA Ankara
17 Temmuz 2022, 15:17

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, sosyal medya hesapları üzerinden Rusya’nın işgal girişimi ve saldırılarına karşı vatan mücadelesi veren Ukrayna ordusuna ait fotoğraflar paylaşarak, savaş dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün sosyal medya hesaplarından Rusya’nın işgal girişimi ve saldırılarına karşı vatan mücadelesi veren Ukrayna ordusuna ait görseller paylaştı. Paylaşılan görsellerde, “Ukrayna barış için savaşıyor” ifadeleri kullanıldı.

Zelenskıy’ın resmi hesaplarından paylaşılan görseller, “Bu, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı, Rusya’nın devam ettirdiği ve Rusya’nın bitirmek istemediği bir savaştır. Ukrayna kendi topraklarını, egemenliğini ve topraklarını savunuyor. Ukrayna barış için savaşıyor. Bu, 21. yüzyılın acımasız bir paradoksudur ve bizim için gerçek budur” notuyla paylaşıldı.

İşte Zelenskıy’ın resmi hesaplarından paylaşılan görseller:

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.